Wydrukuj tę stronę
niedziela, 20 luty 2022 13:55

Farmy fotowoltaiczne- nowoczesna inwestycja dla firm

Farmy fotowoltaiczne Farmy fotowoltaiczne pixabay

W dalszym ciągu na każdym kroku mamy do czynienia z postępującą dewastacją środowiska naturalnego. W związku z tym spotkało się to z odpowiednimi reakcjami, ze strony przywódców państw, w tym także i Polski.

Okazuje się, że powstał szereg programów i możliwości uzyskania pokaźnych dofinansowań, w momencie kiedy firmy zdecydują się na wykorzystanie bardziej ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich jest przede wszystkim fotowoltaika, która pozwala korzystać z odnawialnych źródeł energii. W naszym kraju pojawiła się więc nowa inwestycja, którą są farmy fotowoltaiczne. Co warto o nich wiedzieć?

Farmy fotowoltaiczne- czyli co?

Farmy fotowoltaiczne jak już zostało wspomniane to przede wszystkim nowy rodzaj inwestycji, który zyskuje ogromną popularność w naszym kraju. Pod tym pojęciem kryją się świetnie zaprojektowane i zaaranżowane instalacje fotowoltaiczne o określonych parametrach mocy- zwykle jest to od kilkudziesięciu kilowatów, do nawet kilku megawatów. Niemniej jednak oferta ta nie jest skierowana do jednorodzinnych gospodarstw, a jej odbiorcami mają być przede wszystkim odbiorcy instytucjonalni. Te działania określane są głównie jako fotowoltaika dla firmgdyż to one mają być głównymi beneficjentami tej inwestycji. Niemniej jednak firmy te muszą mieć w swoich planach wybudowanie elektrowni fotowoltaicznej nie tylko celem produkcji energii, ale również i dystrybucji jej do określonej sieci elektroenergetycznej. Warto w tym momencie podkreślić, że sama farma fotowoltaiczna jest instalacją naziemną, a jednocześnie stanowi ona silną gwarancję zapewnienia lokalnego bezpieczeństwa energetycznego.

Jak tworzy się farmy fotowoltaiczne?

Farmy fotowoltaiczne zazwyczaj powstają w przeciągu kilku tygodni. Proces jej tworzenia zaczyna się zawsze od wyboru odpowiedniej lokalizacji pod rozpoczęcie inwestycji. Musi być ono nasłonecznione, tak by instalacja mogła być efektywna i generować wystarczającą ilość energii. Kolejnym etapem jest wykonanie projektu koncepcyjnego i zadbanie o odpowiednie warunki przyłączenia jej do sieci elektroenergetycznej. Odbiorca instytucjonalny musi również zawnioskować o wydanie odpowiedniej koncesji i pozwoleń na rozpoczęcie swojej inwestycji. Finalnym etapem tworzenia farmy fotowoltaicznej jest oczywiście proces jej budowy, który to zwykle zajmuje najwięcej czasu spośród wszystkich etapów. Po jej ukończeniu, inwestor może otrzymać koncesję na wykorzystywanie energii pozyskanej z odnawialnych źródeł przy pomocy wytworzonej farmy fotowoltaicznej, co jest niezbędne do legalnego korzystania z energii.