Wydrukuj tę stronę
wtorek, 08 marzec 2022 10:58

Jak wygląda wykonawstwo i montaż konstrukcji stalowej?

hale stalowe hale stalowe pixabay

Konstrukcje stalowe zdominowały dzisiejszy rynek przedsiębiorstw produkcyjnych i magazynowych. Dzieje się tak ponieważ konstrukcje stalowe słyną z dużej wytrzymałości, są stosunkowo tanie i pozwalają na przebudowę i re-aranżację powierzchni.

 

Produkcja i montaż konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe używane są do budowy różnych obiektów przemysłowych. Najpopularniejszym zastosowaniem są hale stalowe np. https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-stalowe/. Są to konstrukcje, które gwarantują świetny stosunek ceny do jakości dla każdego przedsiębiorstwa magazynowego i produkcyjnego. Hale wykonane ze stelaży stalowych są wytrzymałe, a projekt realizowany w oparciu o nie będzie charakteryzował się wysoką elastycznością. Oznacza to, że magazyn stalowy lub zakład produkcyjny może być w przyszłości rozbudowywany przy ponoszeniu znacznie mniejszych kosztów, niż w przypadku budynków murowanych. Montaż konstrukcji stalowych idealnie sprawdza się także w przypadku budynków specjalistycznych, np. magazynów-chłodni i magazynów wysokiego składowania. Przedstawiany typ konstrukcji może być wykorzystywany do wznoszenia między innymi:

  • obiektów przemysłowych,
  • zakładów produkcyjnych i przetwórstwa,
  • obiektów sportowych i kulturalnych,
  • galerii handlowych,
  • hal targowych, targowisk i innych obiektów komercyjnych,
  • sklepów wielkopowierzchniowych,
  • różnych przestrzeni zamkniętych i półotwartych.

Montaż konstrukcji stalowych musi być wykonany z najlepszego gatunku stali dostosowanej bezpośrednio do wymagań obciążeniowych danego projektu. Istotna jest także ciągłość wykonania konstrukcji, dlatego każdy producent hal stalowych odpowiada za dokładną weryfikację wszystkich profili stalowych i poprawny przepływ konstrukcji.

Konstrukcje hali stalowej

Produkcja i montaż konstrukcji stalowych to kompleksowa usługa, którą można podzielić na kilka kluczowych etapów.

  1. Projekt montażu konstrukcji stalowej i budowy - pełen projekt wykonawczy obiektu bazuje na projekcie budowlanym; musi być sporządzony po zebraniu i opracowaniu dokumentacji oraz wymaganych pozwoleń budowlanych.
  2. Zamówienie stali i produkcja - producent hal stalowych zamawia potrzebny materiał i wytwarza profile o wymiarach i właściwościach technicznych uwzględnionych w projekcie. Obróbka materiału może odbywać się tylko w wytwórni posiadającej odpowiednie uprawnienia i certyfikację zgodną z normą PN-EN1090. Na tym etapie wykonuje się szereg prac wytwórczych, w tym wykonywanie blach węzłowych, spawanie, przycinanie stali, piaskowanie do czystości i malowanie (zwykle w kolorze czarnym).
  3. Sporządzenie dokumentacji poprojektowej - usługa wykonania elementów konstrukcji stalowych finalizowana jest poprzez wykonanie dokumentacji. Każdy producent hal stalowych i konstrukcji stalowych musi certyfikować swoje wyroby znakiem zgodności CE.

Po dostarczeniu gotowych materiałów obiekty przemysłowe montowane są na miejscu. Posiadanie własnych, specjalistycznych brygad montażowych to jedna z zalet, które wyróżniają firmy spośród podmiotów konkurencyjnych.

Firmy montażowe konstrukcji stalowych - co trzeba o nich wiedzieć?

Generalni wykonawcy obiektów przemysłowych doskonale zdają sobie sprawę, że najważniejsza jest terminowość oraz jakość. W tym przypadku jakość staje się również synonimem dokładności. Przystępując do realizacji zadania, zaczyna się od projektu konstrukcji stalowej, dokładnie analizując wszystkie etapy prac. Należy zwrócić uwagę na ekonomię projektu, pracochłonność i czasochłonność celem odpowiedniego zoptymalizowania całości i większej efektywności z perspektywy inwestora. Hale stalowe dają szerokie pole do łączenia interesów związanych z ekonomią produkcji oraz jej wszechstronnością. Bardzo ważne jest także bezpieczeństwo związane z wykonywaniem prac budowlanych.