Wydrukuj tę stronę
piątek, 12 sierpień 2022 12:05

Jak zagospodarować ścianę oporową?

ściana oporowa ściana oporowa pixabay

Wkomponowanie domu w zbocze pagórka lub postawienie go na pochyłym terenie to często nie lada wyzwanie, które wymaga dodatkowego wzmocnienia konstrukcji przed osuwaniem się podłoża.

W tym celu wykorzystywane są ściany i mury oporowe — stanowią one niezwykle ważny element konstrukcyjny, który pozwala na połączenie bezpieczeństwa, funkcjonalności oraz estetyki zastosowanych rozwiązań. Czym dokładnie są ściany oporowe i gdzie mogą być wykorzystywane? Jak zagospodarować ścianę oporową w ogrodzie? Podpowiadamy!

Czym jest ściana oporowa?

Ściana oporowa, nazywana także murem oporowym to monolityczny element lub konstrukcja wykonana z prefabrykatów betonowych wykorzystywana w celu przenoszenia na podłoże sił oddziałujących na budynek, który został ulokowany na pochyłym terenie. Zadaniem ściany oporowej jest zachowanie stateczności i sztywności konstrukcji niezależnie od wielkości naporu obciążenia wynikającego z naporu gruntu. Zdecydowanie się na mur oporowy pozwala uniknąć ryzyka osunięcia się wyższych partii gruntu na niżej położone obszary.

Zastosowanie ściany oporowej – dlaczego warto postawić na mur oporowy?

Ściany oporowe to popularny element konstrukcyjny, który stosowany jest w wielu zastosowaniach. Tego typu elementy najczęściej stosuje się w przypadku budynków położonych na skarpie lub nierównym podłożu, gdzie ich zadaniem jest ograniczenie ryzyka uszkodzenia domu wskutek osunięcia się ziemi. Oprócz swojego podstawowego przeznaczenia, jakim jest zabezpieczanie budynków, ściana oporowa może być także z powodzeniem wykorzystywana w innych sytuacjach. Doskonale sprawdza się ona podczas zabezpieczenia elementów małej architektury, czyli ogrodzeń i tarasów, a także wszelkich skarp w ogrodach, wjazdów do tuneli, nabrzeży, nasypów oraz innych uskoków terenu.

Efektywne gospodarowanie przestrzeni — jak wykorzystać ścianę oporową?

Mury oporowe zlokalizowane na terenie działki to ciekawe i uniwersalne elementy, które można zagospodarować na wiele różnorodnych sposobów pozwalających na dopełnienie aranżacji całego ogrodu oraz efektywne wykorzystanie dostępnej w nim przestrzeni. Doskonałym pomysłem na wykorzystanie potencjału tego rodzaju konstrukcji jest obsadzenie gabionów, wysypanie ziemi oraz posadzenie kwiatów i krzewach. Istnieje wiele pnączy i gatunków kwiatów, które doskonale sprawdzają się w tego typu kwietnikach i będą niezwykle efektownie zdobiły ścianę oporową. Sprawia to, że możliwości aranżacyjne są nieskończone, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i możliwości finansowe inwestorów.