Wydrukuj tę stronę
niedziela, 20 luty 2022 13:09

Lekkie szalunki typu box

szalunki szalunki pixabay

Systemy szalunkowe typu box znajdują szerokie zastosowanie na współczesnych placach budowy. Są dostępne w różnych wariantach, ale szczególną popularnością cieszą się lekkie systemy takie, jak Mini Box.

Warto bliżej przyjrzeć się systemom typu box, żeby dowiedzieć się jak działają oraz jakie ograniczenia wiążą się z ich użytkowaniem.

Jeden moduł systemu zwyczajowo składa się z kilku części, niezbędnych do jego bezpiecznego użytkowania. Zestaw podstawowy to dwie płyty oraz cztery rozpory. Jest to najprostsza jednostka umożliwiająca zabezpieczenie wykopu przed zawaleniem i przysypaniem pracowników. Szalunek może posiadać również nadstawkę, składającą się z dwóch płyt uzupełniających i dwóch rozpór. 

Płyta podstawowa jest stalowym elementem o konstrukcji płytowo-komorowej. Posiada wzmocnioną belkę, dzięki której płytę bardzo łatwo montuje się, dociskając od góry łyżką koparki. Dolna część płyty musi być wykończona klinowo, żeby szalunki dokładnie zagłębiały się w gruncie. Płyta uzupełniająca jest zbudowana bardzo podobnie. Wykorzystuje się ją, żeby system nadawał się do zabezpieczania wykopu o większej wysokości.

Rozpory łączą ze sobą pary słupów i pozwalają na ustalenie odpowiedniej szerokości wykopu. Solidne rozpory są też niezbędne do równomiernego rozłożenia parcia gruntu na płyty szalunku. Kompletna rozpora składa się z dwóch regulatorów i łącznika, dzięki czemu szerokość szalunku jest regulowana po umieszczeniu go w wykopie. 

Szalunek Mini Box na placu budowy - kiedy i jak?

Lekki szalunek Mini Box montuje się na powierzchni gruntu. Wystarczy skręcić regulatory i łączniki rozpór oraz zamontować je w prowadnicach płyty. System następnie umieszcza się we wstępnie stworzonym wykopie o głębokości ok. 0,5 m. Następnie, dociska się szalunek za pomocą łyżki koparki. Warto też wziąć pod uwagę, że system samoczynnie zagłębia się we wnętrzu wykopu pod własnym ciężarem.

Lekkie systemy typu box doskonale sprawdzają się przy wykopach o niewielkiej lub średniej głębokości (1,5 do 2,5 m). Takie szalunki wykorzystuje się m.in. przy budowie i modernizacji sieci wodociągowych i gazowych. Wykonawcy chwalą sobie przede wszystkim ich prostotę, ponieważ do montażu wystarczy niewielka koparka. Lekki szalunek nie jest przeznaczony do dużych obciążeń, ale za to nie sprawia trudności podczas transportu. 

Systemy szalunkowe są dostępne w tak wielu wariantach, że do każdego rodzaju robót można dopasować idealne zabezpieczenie. Warto jednak szukać firmy, która oferuje kompleksową obsługę, czyli nie tylko dostarczenie szalunku na miejsce prac, ale też profesjonalne doradztwo.