Wydrukuj tę stronę
piątek, 14 kwiecień 2023 16:35

Technika układania, łączenia i spawania światłowodów

pomiar sieci światłowodowych pomiar sieci światłowodowych mat.prasowe

Układanie, instalowanie i spawanie światłowodów wymaga dużej staranności i uwagi na każdym etapie wykonywanych prac. Istotne znaczenie ma również dbałość o kable światłowodowe tak, by nie uległy one zniszczeniu w czasie pracy z nimi. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że prace ze światłowodowym medium transmisyjnym zawsze powinny być podzielone na kilka etapów.

 

Jak przebiega instalacja kabli światłowodowych?

Zawsze pierwszym etapem instalacji kabli światłowodowych jest przygotowanie do łączenia włókien. Najprościej można to zrobić poprzez zastosowanie specjalnych elementów takich jak tacki, przełącznice czy puszki światłowodowe umieszczane na zakończeniach kabli. Wykorzystanie tych elementów pozwala nie tylko ułożyć w sposób prawidłowy kable światłowodowe, ale również zmniejszyć ryzyko ich przypadkowego uszkodzenia w czasie instalacji.
Kolejny etap to ściąganie izolacji ze światłowodów. Tu przydatna będzie obcinarka do światłowodów, można skorzystać również z noży czy stripperów. Niezależnie od zastosowanego narzędzia na tym etapie należy zachować dużą ostrożność, by nie uszkodzić kabli światłowodowych.

Ostatni etap montaży to oczyszczanie i przecinanie kabli światłowodowych - to najtrudniejszy i najbardziej wymagający etap montażu instalacji światłowodowej.

Na etapie montażu instalacji potrzebna będzie również wdmuchiwarka do światłowodów.

Spawanie światłowodów

Spawanie światłowodów musi być prowadzone przy zastosowaniu specjalistycznych narzędzi - niezbędna będzie zatem spawarka światłowodowa.

Spawanie światłowodów można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • spawanie termiczne, do którego niezbędna jest spawarka wytwarzająca łuk elektryczny nadtapiający czoła światłowodów, aby można było je ze sobą połączyć;

  • spawanie mechaniczne - tu niezbędne są specjalne obudowy z tworzyw sztucznych, które będą pozycjonowały włókna światłowodowe względem siebie.

Spawanie to najlepsza metoda na trwałe i nierozerwalne połączenie ze sobą światłowodów, dlatego musi zostać wykonana z największą starannością.

Dodatkowe pomiary

Samo układanie i spawanie światłowodów to jeszcze nie wszystko. Po montażu konieczne jest przeprowadzenie pomiaru tłumienia toru transmisyjnego. To pozwala skontrolować prawidłowość ułożenia instalacji światłowodowej.

Układanie, łączenie i spawanie światłowodów powinno być przeprowadzane wyłącznie przez profesjonalistów dysponujących nie tylko wiedzą, ale i odpowiednimi narzędziami.

Najlepsze narzędzia i urządzenia do budowy i pomiaru sieci światłowodowych można znaleźć na stronie internetowej https://www.teleoptics.com.pl/produkty/.