Wydrukuj tę stronę
środa, 24 listopad 2021 17:39

Długowieczność drewnianego budynku: jaka jest prawda?

domki drewniane domki drewniane pixabay

Oczekiwana długość życia drewnianego budynku z betonowym fundamentem może wynosić znacznie ponad sto lat, pod warunkiem, że jest on odpowiednio konserwowany i pielęgnowany.

Prawda jest taka, że konstrukcja wykonana z drewna może przetrwać nawet od 100 do 150 lat. Na całym świecie wciąż można zobaczyć drewniane budynki, które zostały wybudowane bardzo dawno temu, a które w dalszym ciągu można podziwiać. Do najstarszych drewnianych konstrukcji należą m.in.: świątynia Horyuji w Japonii, która została zbudowana w 670 roku; czy też Kirkjubøargarður – wybudowana w XI drewniana chata rybacka położona na Wyspach Owczych. W takim momencie nasuwa się pytanie: jak to się dzieje, że drewno jest tak trwałe? Oto odpowiedź.

Co powoduje, że drewno jest wytrzymałym materiałem?

Wyjątkowe właściwości drewna sprawiają, że jest ono niezwykle trwałym i wytrzymałym materiałem. Na przykład, niewiele osób ma świadomość, że ten naturalny surowiec posiada zdolność do pochłaniania wstrząsów mechanicznych. A to znaczy, że budynek z drewna doskonale nadaje się do budowy w miejscach, gdzie występują trzęsienia ziemi, ponieważ nie zostanie przez te wstrząsy uszkodzony. Ponadto, drewniane konstrukcje mogą pochwalić się wytrzymałością, ponieważ drewno ma zdolność pochłaniania i uwalniania wilgoci oraz jest odporne na wiele chemikaliów i warunków, które niekorzystnie wpływają na takie materiały jak stal i beton. Do wspomnianych szkodliwych substancji należą rozcieńczone kwasy czy przemysłowe gazy kominowe. Oczywiście, bardzo ważne jest, aby pamiętać, że długowieczność konstrukcji z drewna, takich jak domki drewniane, altany, garaże etc., które będą zbudowane z wysokiej jakości materiałów i dobrej jakości wykonania jest znacznie większa.

Co wpływa na długowieczność drewnianego budynku?

Jak już wspomniano wcześniej na to ile czasu budynek z drewna będzie zdatny do użytku wpływa jego odpowiednia konserwacja i pielęgnacja. Drewno jest materiałem, który wymaga stałej opieki, aby mógł pozostać w nienagannej kondycji. Z racji tego, że drewno jest również materiałem ekologicznym, nie jest odporne na warunki atmosferyczne (jak nadmierne słońce, silny wiatr, czy obfity deszcz), dlatego konieczna jest odpowiednia obróbka, aby drewno zostało zakonserwowane. Dobrze wykonana obróbka specjalnymi kompozycjami ochronnymi (farbami lub bejcami) pozwala na zachowanie doskonałej kondycji drewnianego domu przez około 5-7 lat. Do prac konserwacyjnych należy również oczyszczanie drewnianej elewacji czy uszczelnianie rynien. Bez wątpienia, konserwacja drewnianego budynku jest czasochłonnym i pracochłonnym zajęciem, ale dzięki temu dom nie tylko przetrwa lata, ale również pozwoli na uniknięcie kosztownych napraw w przyszłości.

Podsumowując, na całym świecie jest wiele historycznych drewnianych budynków, które przetrwały wiele lat i to w bardzo różnych warunkach klimatycznych. Jednym z czynników, które mają wpływ na długowieczność budynków z drewna jest zaplanowany dobry harmonogram prac konserwacyjnych, które zapewnią, że będziesz mógł czerpać radość z drewnianej konstrukcji jak najdłużej. Takie czynności jak malowanie, bejcowanie, czyszczenie drewnianej struktury, czy też oględziny fundamentu i pokrycia dachu należy wykonywać co 5-10 lat, aby uzyskać jak najlepszy efekt i utrzymać budynek w dobrej kondycji. Nie można również zapominać o zwalczaniu szkodników, jak mrówki, termity czy chrząszcze, które mogą uszkodzić budynek. Prawdą jest, że budynki drewniane mogą wymagać nieco większej pielęgnacji, ale należy pamiętać, że to w dużej mierze wpływa na długowieczność budynku –oczywiście, nie można zapominać o wrodzonych, nadzwyczajnych właściwościach drewna.

1 komentarz

  • Link do komentarza Drwal poniedziałek, 31 styczeń 2022 17:46 napisane przez Drwal

    Prawda jest taka, że nie ma to jak murowany, zabetonowany i uzbrojony

    Raportuj