Wydrukuj tę stronę
wtorek, 08 marzec 2022 11:01

Czy warto założyć oczko wodne w ogrodzie? Poznaj wady i zalety!

sadzawka sadzawka pixabay

Zadbana sadzawka otoczona zieloną roślinnością wydaje się być doskonałą dekoracją każdej działki. Bez wątpienia jest to modny pomysł dla wszystkich miłośników pięknych ogrodów.

Przed decyzją o stworzeniu oczka wodnego warto jednak dowiedzieć się, z czym wiąże się posiadanie takiego zbiornika. Czy warto decydować się na oczko wodne? Jak dużo pracy wymaga własna sadzawka w ogrodzie? Czytaj dalej, aby poznać wady i zalety!

Zalety oczka wodnego w ogrodzie

Planując oczko wodne w ogrodzie, na myśl przychodzi wiele zalet tego rozwiązania. Największą z nich jest urozmaicenie i ozdobienie terenu wokół domu. Posiadanie sadzawki umożliwia ciekawą aranżację nie tylko samego zbiornika, lecz także wyjątkowych roślin wokół niego i roślinności wodnej - w tym zjawiskowych lilii wodnych. Dla wielu osób posiadanie sadzawki wiąże się również z możliwością hodowli najróżniejszych ryb. Wśród nich wyróżniają się przede wszystkim różanki, karasie oraz złote orfy o pięknym, pomarańczowym kolorze.

Budowa oczka wodnego daje też możliwość stworzenia małego wodospadu lub fontanny, które w połączeniu z odpowiednim oświetleniem stanowią wspaniałą ozdobę każdego ogrodu, szczególnie latem. Posiadacze zadbanych zbiorników z chęcią chwalą się nimi wśród znajomych i rodziny, urządzając w ogrodzie spotkania przy grillu i pikniki. Posiadanie sadzawki i wszystko do oczka wodnego, bez wątpienia ułatwia zdobycie wysokiego miejsca w konkursach na najpiękniejszą działkę na osiedlach działkowych!

Sadzawka w ogrodzie - czy są jakieś wady?

Nie da się ukryć, że dla wielu osób posiadanie oczka wodnego może się wiązać z pewnymi trudnościami. Przede wszystkim, jego budowy nie poleca się osobom, które nie mogą poświęcić zbyt dużo czasu na pracę ogrodowe. Sadzawka wymaga opieki o każdej porze roku - trzeba nie tylko dbać o czystość wody, lecz także o znajdujące się w niej oraz dookoła niej rośliny. Ryby wymagają karmienia, a na zimę zaleca się wyłowienie ich ze zbiornika i przeniesienie do akwarium z odpowiednią temperaturą wody.

Budowa i utrzymanie oczka wodnego to bardzo kosztowne przedsięwzięcia. Potrzebne jest nie tylko wykopanie niecki na działce, lecz także wyłożenie jej geowłókniną i folią zabezpieczającą. W https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne znajdziesz również produkty, które pomogą Ci zadbać o wodę w sadzawce o każdej porze roku. Przy odpowiednim nakładzie pracy lub pomocy specjalisty, można stworzyć wyjątkowy ogród - warto jednak pamiętać, że potrzebne do tego będą czas i pieniądze.

Odpowiednie podejście kluczem do sukcesu

Warto też wspomnieć o tym, że utrzymanie sadzawki w dobrym stanie będzie o wiele prostsze, jeśli zostanie ona dobrze przemyślana już na etapie projektowania zbiornika. Wybierz rozmiar oczka wodnego, który najbardziej odpowiada nie tylko rozmiarom działki, lecz również Twoim możliwościom czasowym. Pamiętaj o tym, aby przygotować odpowiednie akcesoria do dbania o wodę i zwierzęta - z pewnością przydadzą się: podbierak, pompy i filtry do wody oraz karma dla rybek.