Wydrukuj tę stronę
niedziela, 18 wrzesień 2022 12:05

Jak znaleźć pierwszą pracę po studiach?

puste CV puste CV pexels

Studenci coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że samo wykształcenie to za mało, aby odnaleźć się na rynku pracy. Bardzo istotne jest również doświadczenie zawodowe, jednak zdobycie pierwszego może być problematyczne. Jak efektywnie szukać pracy po studiach?

 

Praktyki i staże studenckie

Pytanie, jak znaleźć pracę po studiach, warto zadać sobie już w toku nauki. Kluczem do sukcesu mogą się bowiem okazać staże i praktyki studenckie, organizowane przez większe bądź mniejsze przedsiębiorstwa. Studenci zobowiązani są odbyć praktyki, które mają miejsce zazwyczaj na 2 bądź 4 roku. Trwają one miesiąc i często są jedynie formalnością, aby zaliczyć semestr. Tymczasem warto podejść do tematu nieco inaczej i potraktować staż jako możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego. Najczęściej firmy rekrutują osoby już po 2. roku studiów licencjackich. Sam staż trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, a tym, którzy nie są go w stanie pogodzić ze studiami, przedsiębiorstwa oferują możliwość pracy w czasie wakacji. Staż studencki może stać się pełnowartościowym elementem naszego życiorysu i znacząco ułatwić nam znalezienie pracy już po zakończeniu nauki.

Jak napisać pierwsze CV?

Problemem większości absolwentów uczelni wyższych jest tak zwane puste CV, zwłaszcza w kontekście doświadczenia zawodowego. W życiorysie warto wymienić ostatnie miejsca pracy, nawet jeśli nie były one bezpośrednio związane z wyuczonym zawodem- postarajmy się wyciągnąć te umiejętności, które mogą nam się przydać na nowym stanowisku. Pamiętajmy też o pozostałych kwestiach, a mianowicie o:

  • zwięzłym prezentowaniu poszczególnych informacji,
  • profesjonalnym zdjęciu, najlepiej urzędowym (może być to fotografia z dyplomu bądź dowodu osobistego),
  • wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych,
  • odpowiednim formatowaniu tekstu.

Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że CV to nie list motywacyjny, zatem nie opisujemy w nim poszczególnych kwestii, a jedynie je wymieniamy. Warto sprawdzić przykładowe wzory CV, zanim zabierzemy się do pisania.

Poszukiwania w kilku miejscach jednocześnie

Absolwenci najczęściej decydują się szukać pracy w internecie, przeglądając tematyczne portale ogłoszeniowe. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż obecnie większość pracodawców umieszcza ogłoszenia rekrutacyjne właśnie w sieci. Niemniej jednak internet nie może być jedynym miejscem, w którym szukamy pierwszej pracy. Warto udać się również do lokalnego urzędu zatrudnienia, w którym rejestrujemy się między innymi po to, aby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne. Urząd może skierować nas na staż bądź dodatkowe szkolenia, które zwiększają nasze kompetencje. Pracy możemy szukać także za pośrednictwem akademickich centrów kariery. Funkcjonują one przy niemal każdej uczelni, zarówno publicznej, jak i prywatnej. Centra kariery bardzo często współpracują z lokalnymi firmami i dużymi korporacjami, które chcą dać szansę młodym osobom i zatrudnić je u siebie. W tego typu miejscach możemy też liczyć na profesjonalne doradztwo zawodowe- konsultacje najczęściej dotyczą wyboru odpowiedniej ścieżki kariery bądź skomponowania dobrej jakości CV. Podobną usługę oferują urzędy pracy, choć nie w każdej miejscowości jest ona dostępna.

Ciągłe kształcenie się

Ukończenie studiów nie musi oznaczać końca przygody z nauką- wręcz przeciwnie, w dzisiejszych czasach najczęściej wymaga się, aby absolwent zdobywał nowe uprawnienia i umiejętności. Dodatkowe kursy czy szkolenia mogą okazać się bardzo pomocne w poszukiwaniu pracy, gdyż świadczą o tym, że w dalszym ciągu chcemy się rozwijać i solidnie planujemy swoją karierę zawodową. Problemem mogą być w tym przypadku ograniczone fundusze, jednak warto szukać szkoleń darmowych bądź korzystać z tych, które organizowane są przez lokalne urzędy zatrudnienia. Szkolenia, w których szczególnie warto uczestniczyć:

  • dotyczą ukończonego przez nas kierunku,
  • dają przygotowanie do pracy z konkretną grupą ludzi,
  • pozwalają uzyskać nowe uprawnienia,
  • skupiają się na umiejętnościach praktycznych.

Jak długo trwają poszukiwania pierwszej pracy?

Znalezienie pierwszej pracy często zajmuje kilka tygodni, a w niektórych przypadkach może potrwać nawet kilka miesięcy. Wiele zależy tutaj od branży oraz od ogólnej sytuacji na rynku pracy. Absolwenci nie powinni jednak się poddawać, a wręcz przeciwnie- o wiele lepiej przez cały czas aktywnie działać niż się zniechęcać. Należy pamiętać, że poszukiwania pierwszej pracy powinny mieć charakter wielotorowy. Warto też skupić się na tym, jak dokładnie przebiega konkretna rekrutacja i w jaki sposób się do niej przygotować.