Wydrukuj tę stronę
czwartek, 24 marzec 2022 22:15

Joga, a może pilates – jakie ćwiczenia są dobre przy problemie nietrzymania moczu?

podpaski na nietrzymanie moczu podpaski na nietrzymanie moczu pexels

Problemy z nietrzymaniem moczu nie wykluczają aktywności fizycznej. Dzięki niej można zachować sprawność i zadbać o swoje samopoczucie. Jakie ćwiczenia sprawdzą się u osób doświadczających inkontynencji?

 

Nietrzymanie moczu – na czym polega?

Inkontynencja, inaczej nietrzymanie moczu jest dolegliwością polegającą na niekontrolowanej mikcji – wypływie moczu. Ilość moczu zależna jest od zaawansowania choroby.

Najczęściej występującą formą tego schorzenia jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Dochodzi do niego na skutek powstania wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej, na przykład podczas kichania, kaszlu, śmiechu oraz w trakcie ruchu.

Nietrzymaniu moczu sprzyjają:

  • otyłość,
  • Ciąża i poród,
  • Cukrzyca,
  • Menopauza,
  • Częste zaparcia,
  • Schorzenia neurologiczne,
  • Palenie papierosów,
  • Zabiegi w dolnej części jamy brzusznej.

Ćwiczenia przy nietrzymaniu moczu

Jedną z metod leczenia nietrzymania moczu są odpowiednie ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie dna miednicy, określane też jako mięśnie Kegla.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu polegają na regularnym spinaniu i rozkurczaniu mięśni Kegla tak, jak podczas hamowania wypływu moczu. 

Należy przytrzymywać spięte mięśnie przez kilkanaście sekund i następnie je rozluźniać. Trzeba jednocześnie uważać, by nie napinać pozostałych mięśni, w tym pośladków, brzucha. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy i najlepiej wykonywać kilka razy w ciągu dnia.

Dobre efekty dają też ćwiczenia Pelvicore opracowane specjalnie dla osób z inkontynencją.

Nietrzymanie moczu a uprawianie sportów

Osoby z nietrzymaniem moczu mogą uprawiać sporty, które nie powodują u nich niekontrolowanej mikcji. Jest to również wskazane ze względu na utrzymanie prawidłowej wagi, ponieważ otyłość sprzyja inkontynencji.

Dla osób doświadczających nietrzymania moczu najlepszym wyborem będą te sporty, które nie są zbyt forsowne i nie powodują nadmiernego ciśnienia w jamie brzusznej.

Wśród polecanych sportów minimalizujących objawy nietrzymania moczu znajdują się:

  • Pilates,
  • joga,
  • Nordic walking,
  • Jazda na rowerze,
  • Pływanie.

Należy dopasować intensywność treningu do własnych możliwości i obserwować ciało pod kątem ruchów, które mogą sprzyjać wypływowi moczu.

Powinno się natomiast unikać sportów jak bieganie, gimnastyka, tenis, jazda na nartach, koszykówka, siatkówka, które wymagają intensywnych ruchów.

Jak radzić sobie z wypływem moczu w trakcie wysiłku?

Osoby z inkontynencją powinny pamiętać, by podczas uprawiania sportów zadbać o swój komfort.

Podstawa to sportowy strój składający się z przewiewnej oraz elastycznej odzieży, która nie krępuje ruchów. Duże znaczenie mają również wygodne buty sportowe.

Ponadto warto zaopatrzyć się we wkładki – podpaski na nietrzymanie moczu, które dzięki warstwie chłonnej zatrzymują wilgoć i zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. 

Nowoczesne wkładki urologiczne są cienkie, mają anatomiczny kształt i są oddychające, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się również podczas ruchu, dając pewność w każdej sytuacji.

Gdy więc pojawia się problem nietrzymania moczu, nie trzeba rezygnować ze sportów. Dzięki chłonnym wkładkom urologicznym można utrzymać dobrą kondycję i szczupłą sylwetkę nawet przy inkontynencji.