Wydrukuj tę stronę
czwartek, 03 marzec 2022 16:01

O czym należy pamiętać, planując zakup mieszkania?

nieruchomości Oława nieruchomości Oława pixabay

Zakup mieszkania to duża inwestycja i często przełomowe wydarzenie w życiu. Wybór nieruchomości nie jest jednak prostą sprawą i wymaga zwrócenia uwagi na wiele aspektów. O czym należy pamiętać?

 

Mieszkanie na miarę potrzeb

Przed zakupem warto określić swoje potrzeby – przede wszystkim metraż, liczbę pomieszczeń czy ich rozkład. Niezwykle ważna jest również lokalizacja nieruchomości – warto zwrócić uwagę na infrastrukturę, zagospodarowanie przestrzeni oraz czas dojazdu do ważnych dla nas miejsc, jak na przykład praca lub szkoła. Należy rozejrzeć się po okolicy, sprawdzić, czy jest bezpieczna, czy natężenie hałasu jest dla nas akceptowalne. Istotnym kryterium wyboru może być też rodzaj budownictwa. Niektórym odpowiada klimat kamienic, inni wolą bloki na strzeżonym osiedlu, a z kolei rodziny z dziećmi często stawiają na mieszkania w zabudowie szeregowej z prywatnym ogródkiem i wejściem. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany budynek ma wszystko to, na czym nam zależy, np. miejsce garażowe, windę, komórkę lokatorską lub piwnicę.

Stan techniczny nieruchomości

Planując zakup mieszkania, trzeba pamiętać o tym, by uważnie sprawdzić jego stan techniczny. Kontrola powinna obejmować zwłaszcza instalację grzewczą, okna, drzwi, ściany i elewację. Jest to istotne zwłaszcza przy wyborze nieruchomości z rynku wtórnego – w tym wypadku łatwiej o większe uszkodzenia. Mieszkania deweloperskie, to po tym względem znacznie mniejsze ryzyko. Nabywamy wówczas lokal, który nigdy wcześniej nie był zamieszkały, a dodatkowo zyskujemy zabezpieczenie w postaci 5-letniej rękojmi.

Status prawny mieszkania

Mieszkanie to inwestycja wiążąca się z licznymi formalnościami. Jedną z ważniejszych kwestii jest sprawdzenie statusu prawnego nieruchomości i działki. Kontrola księgi wieczystej pozwoli uchronić nas przed późniejszymi kłopotami związanymi z obciążoną hipoteką. Jeśli nabywamy nieruchomość z drugiej ręki, należy także poprosić właściciela o okazanie zaświadczenia, że nie zalega on z opłatami czynszu. Warto również wiedzieć, że przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego deweloper ma obowiązek udostępnić tak zwany prospekt informacyjny. Dokument ten zawiera wszelkie dane związane z inwestycją.

Kwestie finansowe

Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania, ustalamy budżet, jaki przeznaczymy na ten cel. Warto jednak pamiętać, że sama cena nieruchomości to nie wszystko. Trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami tej inwestycji, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na ofertę z rynku wtórnego. Wówczas dochodzą opłaty podatkowe, a często także generalny remont mieszkania. Warto wziąć też pod uwagę późniejsze koszty utrzymania domu. Rynek pierwotny (sprawdź ofertę nieruchomości Oława) wydaje się pod tym względem korzystniejszy – przede wszystkim nie ma obowiązku uiszczania podatku od czynności cywilnoprawnych, do tego nowe mieszkanie nie wymaga gruntownych prac remontowych czy napraw. Mieszkania deweloperskie zwykle są też tańsze w późniejszym utrzymaniu. Nie zapominajmy również, że do ogólnego kosztu inwestycji trzeba doliczyć opłatę za usługi notariusza, pośrednika czy specjalisty od przeglądu stanu technicznego lokalu.