Wydrukuj tę stronę
wtorek, 21 marzec 2023 10:47

Zbyt niskie odszkodowanie – co wtedy zrobić?

zbyt niskie odszkodowanie zbyt niskie odszkodowanie mat.prasowe

Zbyt niskie odszkodowanie to problem, który dotyczy wielu osób. Nie zawsze zgadzamy się z decyzją ubezpieczyciela i uważamy, że oferowane środki nie spełniają naszych wymogów. Warto w tej sytuacji wiedzieć, jakie mamy prawa. Co zrobić w przypadku zbyt niskiego odszkodowania? Czy istnieje możliwość uzyskania większej ilości pieniędzy? O czym trzeba wiedzieć?

 

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Jakie mamy możliwości wtedy, gdy odmówiono nam wypłaty odszkodowania lub jest ono zbyt niskie? Możemy skorzystać z odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Mamy do tego prawo zgodnie z przepisami. Wskazują one, że mamy na to 3 lata po kolizji i 20 lat po wypadku. Termin ten ograniczony został przez przepisy dotyczące regulowania przedawnienia roszczeń. To oznacza, że zgłoszenie szkody i odwołanie od decyzji firmy ubezpieczeniowej trzeba wnieść zgodnie z tymi terminami.

Jak można wnieść odwołanie?

Zadaniem ubezpieczyciela jest poinformowanie nas o prawie do złożenia reklamacji i wskazanie, jak możemy to zrobić. Co ciekawe, odwołanie można złożyć:

  • Pisemnie
  • Ustnie
  • Elektronicznie

Powinniśmy mieć na uwadze to, jaka droga jest preferowana przez firmę ubezpieczeniową. Dzięki temu skrócimy czas załatwiania problemu. Faktem jest, że często zakłady ubezpieczeń udostępniają adres korespondencyjny do działu reklamacji lub specjalne adresy e-mail. Zazwyczaj korzystamy z drogi mailowej lub klasycznej korespondencji. W dokumencie można dokładnie wskazać swoje argumenty, załączyć faktury i inne ważne pisma, odnoszące się do sprawy. Pismo wysłać warto poleconym listem za potwierdzeniem odbioru. Jeśli skorzystamy z drogi elektronicznej, ubezpieczyciel powinien poinformować nas o otrzymaniu wiadomości.

Dla kogo dopłata do odszkodowania?

Nie zapominajmy o dopłatach do odszkodowań, które cieszą się dużą popularnością na rynku. Jest to często najlepszy sposób uzyskania pieniędzy, gdy odszkodowanie OC lub AC zostało rozliczone niepoprawnie. Na czym polega dopłata tego typu? Warto wiedzieć, że polega ona na przeniesieniu prawa do zaniżonej części odszkodowania na daną firmę za wcześniej ustaloną kwotę. Jest to cesja praw do szkody. Firma taka jak Helpum staje się w tej sytuacji właścicielem szkody i stara się odzyskać od ubezpieczyciela pieniądze. W efekcie klient otrzymuje pewną dopłatę do odszkodowania, nie martwiąc się o dalsze działania takiej firmy.

Jakie zalety ma dopłata do odszkodowań?

Przede wszystkim pozwala nam spać spokojnie. Nie musimy samodzielnie starać się o wypłatę większego odszkodowania od swojego ubezpieczyciela. To zadanie stoi po stronie konkretnej firmy, która zajmuje się dopłatami do odszkodowań. Dopłata do odszkodowania to dobry wybór dla każdego, kto otrzymał odszkodowanie z tytułu szkody OC lub AC w ostatnich trzech latach. Pamiętajmy o tym, że warunkiem jest niezawieranie ugody z ubezpieczycielem. Jak widzimy, zaniżone odszkodowanie nie musi być dla nas dużym problemem. Możemy odwołać się od decyzji ubezpieczyciela lub skorzystać z dopłaty do odszkodowań, którą wynegocjuje w naszym imieniu firma. Zainteresowany? Sprawdź jak możemy pomóc w tej sytuacji i Tobie!