Wydrukuj tę stronę
piątek, 26 kwiecień 2024 09:33

Dopłaty do fotowoltaiki 2024

dopłaty do fotowoltaiki dopłaty do fotowoltaiki fot: pixabay

Fotowoltaika w Polsce rozwija się dynamicznie, dzięki czemu, coraz więcej gospodarstw domowych, decyduje się na instalację paneli słonecznych. Niebagatelne znaczenie w tym procesie mają dopłaty, które znacząco obniżają koszty początkowe inwestycji. W 2024 roku, polityka dofinansowań będzie kontynuowana, oferując szerokie możliwości uzyskania wsparcia zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym.

Zasady dofinansowania

Dopłaty do fotowoltaiki w 2024 roku, pozostają jednym z kluczowych elementów promocji odnawialnych źródeł energii w Polsce. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zapewnia, że środki na dofinansowanie będą dostępne, w kilku głównych programach, które różnią się szczegółowymi warunkami i przeznaczeniem środków. Warto znać te programy, aby maksymalnie wykorzystać dostępne opcje.

Program mój prąd

Program "Mój Prąd" jest jednym z flagowych przedsięwzięć, które skierowane są do właścicieli nowych oraz remontowanych domów jednorodzinnych. W 2023 roku, program oferował dofinansowanie do 50% kwalifikowanych kosztów instalacji. W 2024 roku, detale dotyczące wysokości dofinansowań nie zostały jeszcze dokładnie określone, ale Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowymi propozycjami, które mogą obejmować szczególne wsparcie dla magazynów energii.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna, to kolejna forma wsparcia, która pozwala na odliczenie od podatku kosztów inwestycji w fotowoltaikę do wysokości 53 tys. zł. Jest to opcja, dostępna dla wszystkich współwłaścicieli domów jednorodzinnych, niezależnie od budynku, co sprzyja rozległemu korzystaniu z tej formy wsparcia.

Program czyste powietrze

"Program Czyste Powietrze" skupia się na poprawie jakości powietrza poprzez wspieranie inwestycji w nowoczesne, czyste źródła ogrzewania, w tym w fotowoltaikę. W 2024 roku, planowane są zmiany w programie, które mogą wprowadzić różnicowanie poziomów dofinansowania, w zależności od dochodów beneficjenta. Program ten, kierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy mogą uzyskać dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 10 kW.

Programy lokalne

Na poziomie lokalnym, wiele gmin i miast uruchamia własne programy dofinansowania fotowoltaiki, które są dostosowane do specyficznych potrzeb i możliwości danego regionu. Na przykład w Warszawie, osoby fizyczne mogą uzyskać dotacje na fotowoltaikę, która zasila nowe urządzenia grzewcze, z maksymalnym dofinansowaniem wynoszącym 15 000 zł. W Pszczynie, program "Słoneczna Gmina Pszczyna" zbiera wnioski na inwestycje w fotowoltaikę, z oczekiwaniem na fundusze na realizację w bieżącym roku.

Jak starać się o dofinansowanie?

Proces aplikacyjny różni się, w zależności od wybranego programu, ale generalnie wymaga zgromadzenia i przedłożenia odpowiednich dokumentów, takich jak faktury, czy rachunki imienne, które dokumentują poniesione wydatki. Ważne jest, aby każda faktura była unikalna, dla danego źródła dofinansowania - tej samej faktury, nie można wykorzystać w więcej niż jednym programie.

Dla każdego z programów, kroki aplikacyjne mogą obejmować, zarejestrowanie się w odpowiednim systemie online, wypełnienie wniosku oraz dostarczenie wymaganych dokumentów, potwierdzających kwalifikowalność wydatków. W niektórych przypadkach, konieczne może być również, złożenie PIT/O wraz z deklaracją dotyczącą wydatków na przedsięwzięcia termomodernizacyjne.

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych w Polsce, w 2024 roku kontynuuje trend wsparcia dla zrównoważonego rozwoju energetycznego kraju. Zrozumienie dostępnych programów i ich wymagań, jest kluczowe dla skutecznego pozyskania wsparcia finansowego, które może znacząco zmniejszyć koszty początkowe inwestycji, w zieloną energię. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do szczegółowego zapoznania się z ofertami i korzystania z dostępnych środków, aby przyczynić się do poprawy energetycznej efektywności oraz ochrony środowiska w Polsce.

Źródło: Murator