czwartek, 11 kwiecień 2024 12:30

Zmiany w programie "Czyste Powietrze"

program Czyste Powietrze program Czyste Powietrze fot: pixabay

Program "Czyste Powietrze" to inicjatywa, która od lat wspiera polskie gospodarstwa domowe w efektywnej walce z zanieczyszczeniem powietrza, poprzez dofinansowanie wymiany starych źródeł ciepła na nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze. Od 13 czerwca 2024 roku, wejdą w życie istotne zmiany, dotyczące kryteriów kwalifikacji urządzeń do programu, które mają na celu jeszcze większe zwiększenie efektywności ekologicznej oraz gospodarczej wspieranych inwestycji.

Nowa lista ZUM - gwarancja jakości i efektywności

Lista ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów), funkcjonująca od 30 września 2020 roku, do tej pory pełniła rolę rekomendacji. Zmienia się to z dniem 15 lutego 2024 roku, kiedy to stara lista traci swoją ważność, a w jej miejsce wprowadzona zostaje nowa, ścisła lista dopuszczalnych urządzeń. Na stronie https://lista-zum.ios.edu.pl można znaleźć aktualny wykaz urządzeń, które po dopełnieniu formalności przez producentów i dystrybutorów, uzyskały prawo do bycia częścią programu. Warto zaznaczyć, że od teraz, beneficjenci programu "Czyste Powietrze" mogą korzystać wyłącznie z urządzeń wymienionych na nowej liście ZUM.

Zainteresowanie dofinansowaniami - wzrost wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), odnotował znaczący wzrost zainteresowania dofinansowaniami na pompy ciepła, co może wiązać się z nadchodzącymi zmianami w programie. Zmiany te wykluczają z dofinansowania pewną część pomp ciepła, skupiając się wyłącznie na urządzeniach z nowej listy ZUM, które przeszły szczegółową weryfikację.

Weryfikacja urządzeń - klucz do efektywności

Kluczowym aspektem nowej listy ZUM jest sposób weryfikacji urządzeń, który teraz odbywa się na podstawie badań przeprowadzonych w niezależnych akredytowanych laboratoriach w Unii Europejskiej lub EFTA. Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ - PIB), prowadzący listę na zlecenie NFOŚiGW, gwarantuje, że na liście znajdą się tylko te urządzenia, które rzeczywiście spełniają najwyższe standardy efektywności i ekologii.

Zmiany w programie "Czyste Powietrze" i wprowadzenie nowej listy ZUM to ważny krok ku poprawie jakości powietrza w Polsce, ale również gwarancja dla konsumentów, że inwestują w sprawdzone, wydajne i ekologiczne rozwiązania. NFOŚiGW apeluje do przyszłych beneficjentów o cierpliwość i oczekiwanie, z zakupem pompy ciepła do 13 czerwca 2024 roku, kiedy to zacznie obowiązywać nowa lista. Dzięki temu, każda inwestycja będzie nie tylko ekologiczna, ale również ekonomiczna, zapewniając użytkownikom realne oszczędności i komfort cieplny na najwyższym poziomie.

Źródło: muratordom.pl

 

 

 

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • Odkrywanie zalet ogrzewania podłogowego
    Odkrywanie zalet ogrzewania podłogowego

    Ogrzewanie podłogowe, znane również jako podłogówka, to system, który zrewolucjonizował tradycyjne metody ogrzewania w domach i mieszkaniach. Charakteryzujący się wieloma korzyściami, takimi jak efektywność energetyczna i komfort cieplny, ogrzewanie podłogowe przyciąga coraz więcej użytkowników. Pomimo swojej rosnącej popularności, ogrzewanie podłogowe niesie ze sobą również pewne wyzwania i ograniczenia.

    Napisano sobota, 27 kwiecień 2024 12:54
  • Pościel na wymiar - luksus i komfort twojego snu
    Pościel na wymiar - luksus i komfort twojego snu

    Poszukiwanie idealnej pościeli często staje się wyzwaniem dla wielu osób. Standardowe zestawy często nie spełniają oczekiwań pod względem rozmiaru, jakości czy wzornictwa. Dlatego też coraz więcej osób zwraca się w stronę pościeli na wymiar, której celem jest zapewnienie najwyższej jakości snu, idealnie dopasowanej do indywidualnych potrzeb i preferencji. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego pościel na wymiar staje się coraz popularniejszą opcją, a także jakie korzyści może przynieść.

    Napisano piątek, 26 kwiecień 2024 16:23
  • Dopłaty do fotowoltaiki 2024
    Dopłaty do fotowoltaiki 2024

    Fotowoltaika w Polsce rozwija się dynamicznie, dzięki czemu, coraz więcej gospodarstw domowych, decyduje się na instalację paneli słonecznych. Niebagatelne znaczenie w tym procesie mają dopłaty, które znacząco obniżają koszty początkowe inwestycji. W 2024 roku, polityka dofinansowań będzie kontynuowana, oferując szerokie możliwości uzyskania wsparcia zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym.

    Napisano piątek, 26 kwiecień 2024 09:33
  • Wybór odpowiedniej zaprawy klejowej w pracach elewacyjnych
    Wybór odpowiedniej zaprawy klejowej w pracach elewacyjnych

    Nadejście wiosny to czas, kiedy rozpoczyna się wiele prac budowlanych, w tym również elewacyjnych. Aby te prace przyniosły oczekiwane efekty, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym, kluczowy okazuje się wybór odpowiednich materiałów. Wśród nich, zaprawa klejowa odgrywa fundamentalną rolę, zwłaszcza w kontekście długotrwałości i efektywności przeprowadzanych renowacji czy termomodernizacji.

    Napisano środa, 24 kwiecień 2024 10:29
  • Planowanie budowy podjazdu - praktyczne rozwiązania
    Planowanie budowy podjazdu - praktyczne rozwiązania

    Budowa podjazdu, to istotny element planowania zagospodarowania przestrzennego każdej nieruchomości. Oprócz oczywistego zwiększenia funkcjonalności, dobrze zaprojektowany podjazd, może znacząco podnieść estetykę posesji oraz jej wartość rynkową. Dowiedz się jakie powinny być, kluczowe aspekty planowania budowy podjazdu, takie jak wymiary, wybór materiałów czy systemy odwodnienia, opierając się na konkretnych rekomendacjach i dostępnych rozwiązaniach rynkowych.

    Napisano sobota, 20 kwiecień 2024 15:29
  • Co zrobić ze starymi wiertłami diamentowymi?
    Co zrobić ze starymi wiertłami diamentowymi?

    W świecie profesjonalnych warsztatów i fabryk, gdzie precyzja i efektywność są kluczowe, narzędzia takie jak wiertła koronowe odgrywają nieocenioną rolę. Wielu specjalistów zna jednak ból związany z zużyciem tych niezastąpionych urządzeń. Ale czy rzeczywiście muszą one trafić na śmietnik po osiągnięciu pewnego stopnia zużycia? Czy jest możliwość przedłużenia ich żywotności bez utraty jakości pracy? Odpowiedzią na te pytania jest regeneracja wierteł koronowych.

    Regeneracja to proces, który pozwala przywrócić narzędziom pierwotną funkcjonalność i sprawność. Dla wielu firm jest to doskonały sposób na oszczędność, ponieważ koszt regeneracji jest znacznie niższy niż zakup nowego wiertła koronowego. Co więcej, dzięki temu procesowi można również przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego, ograniczając ilość odpadów produkowanych przez przemysł.

    Napisano piątek, 19 kwiecień 2024 14:56
  • Jak działa ewaporacyjny nawilżacz powietrza?
    Jak działa ewaporacyjny nawilżacz powietrza?

    Jak to jest, że pomimo pełnej zimy za oknem, w naszych domach panuje suchy mikroklimat? Czyżby ogrzewanie zapominało o nawilżaniu powietrza? A może to my sami nie dbamy wystarczająco o jakość powietrza w naszych czterech kątach? Właściwa wilgotność powietrza ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dlatego warto zainwestować w ewaporacyjny nawilżacz powietrza, który zadba o komfort naszego oddechu. Ale jak działa taki sprzęt i dlaczego jest tak efektywny?

    Napisano piątek, 19 kwiecień 2024 14:53
  • Rośnie popularność salonów meblowych w miastach - Warszawa i Poznań na czele trendów
    Rośnie popularność salonów meblowych w miastach -  Warszawa i Poznań na czele trendów

    W ostatnich latach można zauważyć znaczący wzrost zainteresowania wysokiej jakości umeblowaniem, co jest widoczne szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich takich jak Warszawa czy Poznań. Wzrost ten można przypisać kilku kluczowym czynnikom, które zmieniają sposób, w jaki myślimy o urządzaniu naszych przestrzeni życiowych.

    Napisano piątek, 19 kwiecień 2024 13:57
  • Odkryj fascynujący świat nagród i przygód językowych na Matfel.pl
    Odkryj fascynujący świat nagród i przygód językowych na Matfel.pl

    Księgarnia internetowa Matfel.pl zaprasza do odkrycia dwóch niezwykłych książek, które rzucają światło na różnorodne aspekty życia społecznego i kulturowego. "Nagrody biznesowe. Etnografia rytuałów" autorstwa Pawła Krzyworzeka oraz "Siódme niebo. Przygód nie tylko językowych ciąg" Ines Krawczyk to pozycje, które z pewnością zaciekawią szerokie grono czytelników, poszukujących dogłębnej analizy fenomenu nagród biznesowych oraz edukacyjnej rozrywki dla młodszych czytelników. Odkryj inspirujące lektury, które łączą w sobie wiedzę, przygodę i niezwykłe historie, już teraz dostępne na Matfel.pl.

    Napisano czwartek, 18 kwiecień 2024 16:30
  • Jak skutecznie nawozić róże przy użyciu domowych sposobów?
    Jak skutecznie nawozić róże przy użyciu domowych sposobów?

    Piękno róż w ogrodzie, jest nie tylko wynikiem starannej pielęgnacji, ale także odpowiedniego nawożenia. Aby osiągnąć bujne kwitnienie i zdrowe rośliny, niezbędne jest dostarczanie składników odżywczych, które wspierają rozwój i odporność róż na choroby. Tradycyjne metody nawożenia mogą być skuteczne, lecz często wiążą się z użyciem chemicznych środków, które nie są ekologiczne. Alternatywą, mogą być domowe sposoby, wykorzystujące naturalne składniki, takie jak skórki bananów, które są bogate w kluczowe dla róż składniki odżywcze. Jak można przygotować i stosować nawóz z bananów, aby róże pięknie kwitły i były zdrowe przez cały sezon?

    Napisano czwartek, 18 kwiecień 2024 12:20