piątek, 26 sierpień 2022 16:47

Gaśnice w budynkach. Jak sprawdzić ich stan?

przegląd gaśnic w Warszawie przegląd gaśnic w Warszawie pexels

Pożary choć nie zawsze są groźne, przypominają nam, jak ważna jest profilaktyka przeciwpożarowa. Jednym z jej elementów jest wyposażenie budynków w odpowiednie systemy. Urządzenia wchodzące w skład tych systemów muszą być zawsze sprawne. Dotyczy to zwłaszcza gaśnic, które w razie potrzeby są zwykle używane jako pierwsze.

 

Kiedy należy wykonywać przeglądy gaśnic?

Wszystkie gaśnice, zarówno te w budynkach, jak i samochodowe, muszą być regularnie kontrolowane. To zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe. 

Podczas przeglądu weryfikowana jest sprawność gaśnicy. Jeśli wszystko jest w porządku, urządzenie zostaje dopuszczone do użytku na rok i oznaczone specjalną nalepką. W przypadku usterek, specjalista kieruje gaśnicę do naprawy. W trakcie kontroli, oprócz stanu technicznego, sprawdza się także instrukcje obsługi (czy są dostępne i czytelne) i poprawność rozmieszczenia gaśnic.

Bardzo istotna jest regularność przeglądów tego typu urządzeń. Przepisy nakazują kontrolę zgodnie z zaleceniami producenta, ale nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Natomiast środek gaśniczy w gaśnicy powinien być wymieniany co 5 lat.

Praktycy sugerują, żeby w budynkach o podwyższonym ryzyku pożaru gaśnice kontrolować dwa razy w roku.

Kto wykonuje przegląd gaśnic?

Zgodnie z przepisami przeglądu gaśnic może dokonać każdy, pod warunkiem, że będzie dokonywał tego zgodnie z obowiązującymi normami. Jednak w praktyce najlepiej przegląd gaśnic w Warszawie i innych miejscowościach powierzyć fachowcom, którzy mają ukończony kurs konserwatora gaśnic, a ich umiejętności są potwierdzone zdanym egzaminem praktycznym i teoretycznym. Konserwatorzy gaśnic nie tylko profesjonalnie ocenią stan techniczny, ale także dokonają niezbędnych czynności konserwacyjnych, zgodnie z Polskimi Normami i instrukcjami obsługi.

Właściciele i zarządcy budynków, dbając o bezpieczeństwo pożarowe, powinni co najmniej raz na kwartał dokonywać oceny sprawności gaśnic i innego sprzętu. Taka samodzielna kontrola powinna obejmować m.in. sprawdzenie dojścia do gaśnicy i oznakowania miejsca jej umieszczenia, weryfikację daty kolejnego przeglądu czy całości plomb i wskaźników uruchomienia.

Brak przeglądu gaśnic - czym to grozi?

Za przeglądy gaśnic w budynkach odpowiada właściciel nieruchomości, administrator lub zarządca. W ich gestii leży także odpowiednie przechowywanie dokumentów kontroli sprzętu przeciwpożarowego, a zwłaszcza protokołów, które są wydawane po przeglądzie. Jeśli właściciel czy zarządca nie zapewni odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpożarowego, może zostać objęty karą grzywny. A przecież sprawne gaśnice to część dobrego zabezpieczenia. Jest jeszcze jeden nieprzyjemny aspekt braku przeglądów gaśnic. Gdy wybuchnie pożar, a potem okaże się, że gaśnice nie miały przeglądu, będzie spory problem z odszkodowaniem. Firmy ubezpieczeniowe mogą nie wypłacić odszkodowania (i raczej tak właśnie postąpią), uznając, że budynek nie był we właściwy sposób zabezpieczony.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 • Zakup butelki oleju lnianego - na co zwracać uwagę?
  Zakup butelki oleju lnianego - na co zwracać uwagę?

  Olej lniany jest znany ze swoich korzystnych właściwości zdrowotnych i szerokiego zastosowania w kuchni. Jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędne dla naszego organizmu. Jednak przy zakupie butelki oleju lnianego warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek na co zwracać uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru.

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:26
 • Domowy ocet jabłkowy - przepis
  Domowy ocet jabłkowy - przepis

  Ocet jabłkowy od dawna cieszy się popularnością jako wszechstronny środek o zdrowotnych właściwościach i szerokim zastosowaniu. Jego naturalne składniki i unikalne właściwości czynią go niezwykle wartościowym dodatkiem do codziennej diety i pielęgnacji ciała.

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:25
 • Zadbaj o swoje zdrowie z octem porzeczkowym
  Zadbaj o swoje zdrowie z octem porzeczkowym

  Ocet porzeczkowy to ostatnio coraz popularniejszy napój, który zdobywa uznanie zarówno wśród miłośników zdrowej żywności, jak i osób poszukujących naturalnych alternatyw dla słodzonych napojów. Jego wyjątkowe właściwości zdrowotne oraz unikalny smak sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się, czy warto sięgnąć po ten nietypowy produkt.

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:10
 • Konstrukcje stalowe pod panele fotowoltaiczne - jakie kryteria muszą spełniać?
  Konstrukcje stalowe pod panele fotowoltaiczne - jakie kryteria muszą spełniać?

  Konstrukcje stalowe stanowią nieodzowny element montażu paneli fotowoltaicznych, zapewniając stabilność, bezpieczeństwo i trwałość systemu. Odpowiednie dobranie i wykonanie konstrukcji jest kluczowe dla skuteczności i efektywności instalacji fotowoltaicznych. Jakie kryteria muszą spełniać konstrukcje stalowe pod panele fotowoltaiczne, aby zapewnić optymalne warunki montażu i eksploatacji systemu?

  Napisano niedziela, 14 maj 2023 11:29
 • Jakie są koszty związane z zakupem i montażem pompy ciepła
  Jakie są koszty związane z zakupem i montażem pompy ciepła

  Pompy ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia domów. Ich zalety są liczne - są to ekonomiczne, przyjazne dla środowiska i łatwe w obsłudze urządzenia. Przed podjęciem decyzji o zakupie i montażu pompy ciepła, należy jednak wziąć pod uwagę koszty związane z tym procesem.

  Napisano czwartek, 27 kwiecień 2023 10:08
 • Technika układania, łączenia i spawania światłowodów
  Technika układania, łączenia i spawania światłowodów

  Układanie, instalowanie i spawanie światłowodów wymaga dużej staranności i uwagi na każdym etapie wykonywanych prac. Istotne znaczenie ma również dbałość o kable światłowodowe tak, by nie uległy one zniszczeniu w czasie pracy z nimi. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że prace ze światłowodowym medium transmisyjnym zawsze powinny być podzielone na kilka etapów.

  Napisano piątek, 14 kwiecień 2023 16:35
 • Wpływ COVID-19 na rynek nieruchomości w Dubaju
  Wpływ COVID-19 na rynek nieruchomości w Dubaju

  Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na gospodarkę światową, a branża nieruchomości nie jest wyjątkiem. Z powodu pandemii rynek nieruchomości w Dubaju doświadczył zarówno pozytywnych, jak i negatywnych skutków.  W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób COVID-19 wpłynął na rynek nieruchomości w Dubaju, w tym zmiany w cenach wynajmu i nieruchomości, zmianę popytu na określone rodzaje nieruchomości oraz ogólne perspektywy na przyszłość.

  Napisano wtorek, 28 marzec 2023 13:29
 • Jak pomalować metalowe ogrodzenie?
  Jak pomalować metalowe ogrodzenie?

  Metalowe ogrodzenie to nie tylko element ochronny, ale również ozdobny naszej posesji. Aby przez wiele lat cieszyć się jego estetycznym wyglądem, warto zainwestować w malowanie proszkowe. W tym artykule podpowiemy, jak pomalować metalowe ogrodzenie, aby zyskało nie tylko nowy wygląd, ale również niezwykłą wytrzymałość na czynniki atmosferyczne.

  Napisano wtorek, 28 marzec 2023 12:14
 • Tanie okna PCV
  Tanie okna PCV

  Okna PCV są tanie dzięki materiałowi, z którego są wykonane - polichlorek winylu. To syntetyczny polimer o wysokiej termoplastyczności, odporności na temperaturę i dobrej izolacyjności. Mimo niskiej ceny, okna z PCV są bezpieczne i spełniają normy UE.

  Napisano wtorek, 28 marzec 2023 12:07
 • Murator PROJEKTY - źródło profesjonalnych projektów budynków jednorodzinnych
  Murator PROJEKTY - źródło profesjonalnych projektów budynków jednorodzinnych

  Chcemy w najbliższym czasie wybrać i zakupić projekt domu oraz rozpocząć wyczekiwaną budowę? Koniecznie zapoznajmy się z ofertą Murator PROJEKTY. Na stronie internetowej muratorprojety.pl  znajdziemy tysiące zróżnicowanych propozycji, które umożliwią nam realizację planów związanych ze stworzeniem wygodnej przestrzeni mieszkalnej. Jakie ciekawe rozwiązania czekają na nas w kolekcji profesjonalnych projektów domów?

  Napisano piątek, 10 marzec 2023 19:46