piątek, 26 sierpień 2022 16:47

Gaśnice w budynkach. Jak sprawdzić ich stan?

przegląd gaśnic w Warszawie przegląd gaśnic w Warszawie pexels

Pożary choć nie zawsze są groźne, przypominają nam, jak ważna jest profilaktyka przeciwpożarowa. Jednym z jej elementów jest wyposażenie budynków w odpowiednie systemy. Urządzenia wchodzące w skład tych systemów muszą być zawsze sprawne. Dotyczy to zwłaszcza gaśnic, które w razie potrzeby są zwykle używane jako pierwsze.

 

Kiedy należy wykonywać przeglądy gaśnic?

Wszystkie gaśnice, zarówno te w budynkach, jak i samochodowe, muszą być regularnie kontrolowane. To zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe. 

Podczas przeglądu weryfikowana jest sprawność gaśnicy. Jeśli wszystko jest w porządku, urządzenie zostaje dopuszczone do użytku na rok i oznaczone specjalną nalepką. W przypadku usterek, specjalista kieruje gaśnicę do naprawy. W trakcie kontroli, oprócz stanu technicznego, sprawdza się także instrukcje obsługi (czy są dostępne i czytelne) i poprawność rozmieszczenia gaśnic.

Bardzo istotna jest regularność przeglądów tego typu urządzeń. Przepisy nakazują kontrolę zgodnie z zaleceniami producenta, ale nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Natomiast środek gaśniczy w gaśnicy powinien być wymieniany co 5 lat.

Praktycy sugerują, żeby w budynkach o podwyższonym ryzyku pożaru gaśnice kontrolować dwa razy w roku.

Kto wykonuje przegląd gaśnic?

Zgodnie z przepisami przeglądu gaśnic może dokonać każdy, pod warunkiem, że będzie dokonywał tego zgodnie z obowiązującymi normami. Jednak w praktyce najlepiej przegląd gaśnic w Warszawie i innych miejscowościach powierzyć fachowcom, którzy mają ukończony kurs konserwatora gaśnic, a ich umiejętności są potwierdzone zdanym egzaminem praktycznym i teoretycznym. Konserwatorzy gaśnic nie tylko profesjonalnie ocenią stan techniczny, ale także dokonają niezbędnych czynności konserwacyjnych, zgodnie z Polskimi Normami i instrukcjami obsługi.

Właściciele i zarządcy budynków, dbając o bezpieczeństwo pożarowe, powinni co najmniej raz na kwartał dokonywać oceny sprawności gaśnic i innego sprzętu. Taka samodzielna kontrola powinna obejmować m.in. sprawdzenie dojścia do gaśnicy i oznakowania miejsca jej umieszczenia, weryfikację daty kolejnego przeglądu czy całości plomb i wskaźników uruchomienia.

Brak przeglądu gaśnic - czym to grozi?

Za przeglądy gaśnic w budynkach odpowiada właściciel nieruchomości, administrator lub zarządca. W ich gestii leży także odpowiednie przechowywanie dokumentów kontroli sprzętu przeciwpożarowego, a zwłaszcza protokołów, które są wydawane po przeglądzie. Jeśli właściciel czy zarządca nie zapewni odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpożarowego, może zostać objęty karą grzywny. A przecież sprawne gaśnice to część dobrego zabezpieczenia. Jest jeszcze jeden nieprzyjemny aspekt braku przeglądów gaśnic. Gdy wybuchnie pożar, a potem okaże się, że gaśnice nie miały przeglądu, będzie spory problem z odszkodowaniem. Firmy ubezpieczeniowe mogą nie wypłacić odszkodowania (i raczej tak właśnie postąpią), uznając, że budynek nie był we właściwy sposób zabezpieczony.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 • Nowoczesne nagrobki granitowe - ostatnie pożegnanie
  Nowoczesne nagrobki granitowe - ostatnie pożegnanie

  Proste, nowoczesne nagrobki granitowe charakteryzują się z reguły prostotą i minimalizmem. Minimalistyczny design i elegancja świadczy o ich najwyższej jakości.

  Napisano czwartek, 29 wrzesień 2022 08:25
 • Oświetlenie do salonu z aneksem kuchennym – jak dobrać lampy?
  Oświetlenie do salonu z aneksem kuchennym – jak dobrać lampy?

  Kuchnia i jadalnia, które zostają otwarte na salon, to bardzo popularne rozwiązanie. Sprawdza się ono zarówno w przestronnych wnętrzach, jak i tych zdecydowanie skromniejszych, minimalistycznych i ograniczonych pod względem wolnego miejsca.

  Napisano czwartek, 29 wrzesień 2022 08:22
 • Promienniki podczerwieni – dlaczego warto na nie postawić?
  Promienniki podczerwieni – dlaczego warto na nie postawić?

  W sezonie grzewczym szukamy najkorzystniejszych rozwiązań, aby rachunki nie przerażały, a domownicy mogli liczyć na pełen komfort termiczny. Wśród urządzeń, które warto wypróbować w sezonie grzewczym, są promienniki podczerwieni.

  Napisano czwartek, 29 wrzesień 2022 08:19
 • Meble rattanowe i technorattanowe do modnego salonu lub oranżerii
  Meble rattanowe i technorattanowe do modnego salonu lub oranżerii

  Meble plecionkowe to obecnie znów jeden z popularniejszych typów wyposażenia do ogrodu. Co ciekawe, takie ażurowe konstrukcje trafiają też coraz częściej do domowych wnętrz. Przy ich pomocy da się urządzić choćby modny salon lub efektowną oranżerię do całorocznego użytkowania.

  Napisano poniedziałek, 26 wrzesień 2022 09:39
 • Jak znaleźć pierwszą pracę po studiach?
  Jak znaleźć pierwszą pracę po studiach?

  Studenci coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że samo wykształcenie to za mało, aby odnaleźć się na rynku pracy. Bardzo istotne jest również doświadczenie zawodowe, jednak zdobycie pierwszego może być problematyczne. Jak efektywnie szukać pracy po studiach?

  Napisano niedziela, 18 wrzesień 2022 12:05
 • Lampy wiszące w jadalni – na co warto postawić?
  Lampy wiszące w jadalni – na co warto postawić?

  W jadalni toczy się życie rodzinne. Spotykamy się tu również ze znajomymi. Otwarta przestrzeń, czyli połączenie kuchni z jadalnią to wymarzone rozwiązanie każdego domownika. Jednak projekt wykonania tej części domu nie kończy się na elementach wyposażenia i ich rozmieszczeniu.

  Napisano środa, 14 wrzesień 2022 09:24
 • Konkretne płytki dla każdej kuchni
  Konkretne płytki dla każdej kuchni

  Nie da się ukryć, że kuchnia to centralny element każdego domu. Można powiedzieć, że to właśnie tam rodzina spędza bardzo dużą ilość czasu w ciągu dnia, dlatego też dobrze jest zrobić wszystko, aby w pomieszczeniach kuchennych panował właściwy klimat i atmosfera.

  Napisano czwartek, 01 wrzesień 2022 12:04
 • Licznik przedpłatowy – kiedy się sprawdzi?
  Licznik przedpłatowy – kiedy się sprawdzi?

  Licznik przedpłatowy to typ miernika energii elektrycznej, który cieszy się obecnie dużą popularnością. Pozwala on bowiem na kontrolowanie wydatków przez zakup prądu, który rzeczywiście planuje się wykorzystać.

  Napisano czwartek, 01 wrzesień 2022 08:47
 • Głośniki do pracy w biurze - jak wybrać najlepsze?
  Głośniki do pracy w biurze - jak wybrać najlepsze?

  Jeżeli pracujemy w biurze bądź tworzymy je w domowym zaciszu, głośniki bardzo często się przydają. Możemy dzięki nim odsłuchać wiadomości głosowych, posłuchać ulubionej stacji radiowej czy pracować z dźwiękiem. Oferta głośników na rynków stale się rozrasta. Jak zatem wybrać te najlepsze? Podpowiadamy.

  Napisano wtorek, 30 sierpień 2022 12:27
 • Gaśnice w budynkach. Jak sprawdzić ich stan?
  Gaśnice w budynkach. Jak sprawdzić ich stan?

  Pożary choć nie zawsze są groźne, przypominają nam, jak ważna jest profilaktyka przeciwpożarowa. Jednym z jej elementów jest wyposażenie budynków w odpowiednie systemy. Urządzenia wchodzące w skład tych systemów muszą być zawsze sprawne. Dotyczy to zwłaszcza gaśnic, które w razie potrzeby są zwykle używane jako pierwsze.

  Napisano piątek, 26 sierpień 2022 16:47