piątek, 26 sierpień 2022 16:47

Gaśnice w budynkach. Jak sprawdzić ich stan?

przegląd gaśnic w Warszawie przegląd gaśnic w Warszawie pexels

Pożary choć nie zawsze są groźne, przypominają nam, jak ważna jest profilaktyka przeciwpożarowa. Jednym z jej elementów jest wyposażenie budynków w odpowiednie systemy. Urządzenia wchodzące w skład tych systemów muszą być zawsze sprawne. Dotyczy to zwłaszcza gaśnic, które w razie potrzeby są zwykle używane jako pierwsze.

 

Kiedy należy wykonywać przeglądy gaśnic?

Wszystkie gaśnice, zarówno te w budynkach, jak i samochodowe, muszą być regularnie kontrolowane. To zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe. 

Podczas przeglądu weryfikowana jest sprawność gaśnicy. Jeśli wszystko jest w porządku, urządzenie zostaje dopuszczone do użytku na rok i oznaczone specjalną nalepką. W przypadku usterek, specjalista kieruje gaśnicę do naprawy. W trakcie kontroli, oprócz stanu technicznego, sprawdza się także instrukcje obsługi (czy są dostępne i czytelne) i poprawność rozmieszczenia gaśnic.

Bardzo istotna jest regularność przeglądów tego typu urządzeń. Przepisy nakazują kontrolę zgodnie z zaleceniami producenta, ale nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Natomiast środek gaśniczy w gaśnicy powinien być wymieniany co 5 lat.

Praktycy sugerują, żeby w budynkach o podwyższonym ryzyku pożaru gaśnice kontrolować dwa razy w roku.

Kto wykonuje przegląd gaśnic?

Zgodnie z przepisami przeglądu gaśnic może dokonać każdy, pod warunkiem, że będzie dokonywał tego zgodnie z obowiązującymi normami. Jednak w praktyce najlepiej przegląd gaśnic w Warszawie i innych miejscowościach powierzyć fachowcom, którzy mają ukończony kurs konserwatora gaśnic, a ich umiejętności są potwierdzone zdanym egzaminem praktycznym i teoretycznym. Konserwatorzy gaśnic nie tylko profesjonalnie ocenią stan techniczny, ale także dokonają niezbędnych czynności konserwacyjnych, zgodnie z Polskimi Normami i instrukcjami obsługi.

Właściciele i zarządcy budynków, dbając o bezpieczeństwo pożarowe, powinni co najmniej raz na kwartał dokonywać oceny sprawności gaśnic i innego sprzętu. Taka samodzielna kontrola powinna obejmować m.in. sprawdzenie dojścia do gaśnicy i oznakowania miejsca jej umieszczenia, weryfikację daty kolejnego przeglądu czy całości plomb i wskaźników uruchomienia.

Brak przeglądu gaśnic - czym to grozi?

Za przeglądy gaśnic w budynkach odpowiada właściciel nieruchomości, administrator lub zarządca. W ich gestii leży także odpowiednie przechowywanie dokumentów kontroli sprzętu przeciwpożarowego, a zwłaszcza protokołów, które są wydawane po przeglądzie. Jeśli właściciel czy zarządca nie zapewni odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpożarowego, może zostać objęty karą grzywny. A przecież sprawne gaśnice to część dobrego zabezpieczenia. Jest jeszcze jeden nieprzyjemny aspekt braku przeglądów gaśnic. Gdy wybuchnie pożar, a potem okaże się, że gaśnice nie miały przeglądu, będzie spory problem z odszkodowaniem. Firmy ubezpieczeniowe mogą nie wypłacić odszkodowania (i raczej tak właśnie postąpią), uznając, że budynek nie był we właściwy sposób zabezpieczony.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 • Domki kanadyjskie i sprawdzone projekty
  Domki kanadyjskie i sprawdzone projekty

  W dzisiejszych czasach strategiczna decyzja o budowie określonego obiektu mieszkalnego musi być dokładnie przemyślana i właściwie skonsultowana z architektem, który podejmie się budowy takiego faktycznego budynku.

  Napisano czwartek, 19 styczeń 2023 14:34
 • Japoński minimalizm w kosmetykach Hada Labo Tokyo
  Japoński minimalizm w kosmetykach Hada Labo Tokyo

  Hada Labo Tokyo to marka, która czerpie z japońskich rytuałów piękna, bazując na tradycyjnych recepturach kosmetyków, ulepszonych współczesną wiedzą i doświadczeniami laboratoryjnymi. Tu nie ma żadnych zbędnych składników. To esencja nawilżenia, odżywienia i regeneracji zamknięta w różnorodnych formułach.

  Napisano poniedziałek, 23 styczeń 2023 13:40
 • W jaką pompę ciepła zainwestować dla małego domu?
  W jaką pompę ciepła zainwestować dla małego domu?

  Pompy ciepła wśród wielu mieszkańców miast Polski takich jak choćby Częstochowa zyskują w ostatnich latach na popularności.

  Napisano środa, 04 styczeń 2023 16:36
 • Kilka wskazówek, jak oświetlić łazienkę
  Kilka wskazówek, jak oświetlić łazienkę

  Przy pomocy dobrze dobranego oświetlenia możesz zrealizować w łazience kilka ważnych zadań. Najważniejszym z nich jest zapewnienie odpowiedniej ilość światła do przeprowadzania wszystkich codziennych czynności higienicznych.

  Napisano środa, 04 styczeń 2023 11:55
 • Włazy nierdzewne – rodzaje, zastosowanie
  Włazy nierdzewne – rodzaje, zastosowanie

  Włazy nierdzewne stanowią niezwykle istotną rolę w branży budowlanej. Dlaczego? Ponieważ świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest trwałość, najwyższa jakość oraz niezawodność, która przetrwa wiele lat.

  Napisano poniedziałek, 02 styczeń 2023 15:16
 • Sklep przestrzeń z dostępem do nowoczesnej pościeli
  Sklep przestrzeń z dostępem do nowoczesnej pościeli

  Dzisiaj każdy powinien sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pościel jest tak istotnym elementem, który musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb dziecka.

  Napisano środa, 28 grudzień 2022 13:55
 • Fotowoltaika w rolnictwie
  Fotowoltaika w rolnictwie

  W tych trudnych pod względem energetyki czasach wiele osób szuka możliwości oszczędzenia pieniędzy. Warto wiedzieć, jak otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę.

  Napisano wtorek, 27 grudzień 2022 17:34
 • Dlaczego warto wybrać ekologiczne opakowania do zgrzewu?
  Dlaczego warto wybrać ekologiczne opakowania do zgrzewu?

  Całkowita rezygnacja z jednorazowych opakowań jest niemożliwa, ponieważ są one wpisane w model biznesowy wielu firm i przedsiębiorstw, a także ułatwiają nasze codzienne życie.

  Napisano czwartek, 22 grudzień 2022 14:51
 • Garaże blaszane - lubuskie
  Garaże blaszane - lubuskie

  Garaże z blachy, czyli doskonale znane nam blaszaki, to świetne rozwiązane, które sprawdzi się w przechowywaniu różnych rodzajów aut oraz pojazdów. Nieocenione szczególnie jesienią i zimą, gdy warunki panujące na zewnątrz mocno dają się we znaki. Są lekkie, kompaktowe oraz bardzo tanie.

  Napisano środa, 21 grudzień 2022 08:11
 • Wymiana auta na nowe. Co zrobić z używanym modelem?
  Wymiana auta na nowe. Co zrobić z używanym modelem?

  Nowy samochód trafił na nasz podjazd i nie pozostaje już nic innego, jak cieszyć się przyjemnością prowadzenia. Jednakże wraz ze zmianą auta pojawia się pytanie: co zrobić z użytkowanymi do tej pory czterema kółkami? Rozwiązań jest kilka.

  Napisano środa, 14 grudzień 2022 17:31