Kiedy należy wykonywać przeglądy gaśnic?
Wszystkie gaśnice, zarówno te w budynkach, jak i samochodowe, muszą być regularnie kontrolowane. To zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
Podczas przeglądu weryfikowana jest sprawność gaśnicy. Jeśli wszystko jest w porządku, urządzenie zostaje dopuszczone do użytku na rok i oznaczone specjalną nalepką. W przypadku usterek, specjalista kieruje gaśnicę do naprawy. W trakcie kontroli, oprócz stanu technicznego, sprawdza się także instrukcje obsługi (czy są dostępne i czytelne) i poprawność rozmieszczenia gaśnic.
Bardzo istotna jest regularność przeglądów tego typu urządzeń. Przepisy nakazują kontrolę zgodnie z zaleceniami producenta, ale nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Natomiast środek gaśniczy w gaśnicy powinien być wymieniany co 5 lat.
Praktycy sugerują, żeby w budynkach o podwyższonym ryzyku pożaru gaśnice kontrolować dwa razy w roku.
Kto wykonuje przegląd gaśnic?
Zgodnie z przepisami przeglądu gaśnic może dokonać każdy, pod warunkiem, że będzie dokonywał tego zgodnie z obowiązującymi normami. Jednak w praktyce najlepiej przegląd gaśnic w Warszawie i innych miejscowościach powierzyć fachowcom, którzy mają ukończony kurs konserwatora gaśnic, a ich umiejętności są potwierdzone zdanym egzaminem praktycznym i teoretycznym. Konserwatorzy gaśnic nie tylko profesjonalnie ocenią stan techniczny, ale także dokonają niezbędnych czynności konserwacyjnych, zgodnie z Polskimi Normami i instrukcjami obsługi.
Właściciele i zarządcy budynków, dbając o bezpieczeństwo pożarowe, powinni co najmniej raz na kwartał dokonywać oceny sprawności gaśnic i innego sprzętu. Taka samodzielna kontrola powinna obejmować m.in. sprawdzenie dojścia do gaśnicy i oznakowania miejsca jej umieszczenia, weryfikację daty kolejnego przeglądu czy całości plomb i wskaźników uruchomienia.
Brak przeglądu gaśnic - czym to grozi?
Za przeglądy gaśnic w budynkach odpowiada właściciel nieruchomości, administrator lub zarządca. W ich gestii leży także odpowiednie przechowywanie dokumentów kontroli sprzętu przeciwpożarowego, a zwłaszcza protokołów, które są wydawane po przeglądzie. Jeśli właściciel czy zarządca nie zapewni odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpożarowego, może zostać objęty karą grzywny. A przecież sprawne gaśnice to część dobrego zabezpieczenia. Jest jeszcze jeden nieprzyjemny aspekt braku przeglądów gaśnic. Gdy wybuchnie pożar, a potem okaże się, że gaśnice nie miały przeglądu, będzie spory problem z odszkodowaniem. Firmy ubezpieczeniowe mogą nie wypłacić odszkodowania (i raczej tak właśnie postąpią), uznając, że budynek nie był we właściwy sposób zabezpieczony.