Są ekologiczne, łatwe w utrzymaniu i pozwalają nam zaoszczędzić na ogrzewaniu a dodatkowo mogą też pełnić funkcje klimatyzatorów. Niektóre są bardziej odpowiednie dla obszarów miejskich niż inne. Jeśli jesteś zainteresowany modernizacją obecnej pompy ciepła lub rozważasz zainstalowanie jej w swoim domu, ale nadal nie jesteś pewien, która z nich jest odpowiednia, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.
Jak działają pompy ciepła?
Oprócz tego, że są niedrogie w eksploatacji, pompy ciepła nie wymagają zbytniej konserwacji i można je zainstalować na dowolnym domu lub działce – wystarczy prąd. Pompy ciepła zużywają niewielką ilość energii zewnętrznej, co oczywiście czyni je bardzo interesującymi urządzeniami do ogrzewania naszych domów i mieszkań. Choć podobnie jak kotły ogrzewają one bieżącą wodę i pomieszczenia to działają jednak trochę inaczej. Przede wszystkim same nie wytwarzają ciepła. Pompy ciepła pobierają ją z otoczenia – gruntu, powietrza lub wody – przetwarzają i oddają do systemu grzewczego budynku. W pompie ciepło jest pobierane z dolnego źródła i oddawane w górnym źródle. Problem polega na tym, że dolne źródło ma niższą temperaturę niż górne źródło. Ze względu na to, że przepływ ciepła nie może zachodzić w sposób naturalny, możliwe jest zastosowanie sprężarki i naprzemienne sprężanie i rozprężanie gazowego czynnika roboczego. Pompy ciepła występują w kilku rodzajach i bardzo często wybór tej odpowiedniej będzie zależał od powierzchni domu, w którym będziemy chcieli ją zainstalować.
Pompa ciepła do małego domu – która najlepsza?
Przed wyborem odpowiedniej pompy ciepła do małego domu (obiekt do ok. 100 m2) należy dokładnie przeanalizować jej funkcje, parametry techniczne oraz rodzaj źródła gruntowego. Mimo to właściciele małych domów najczęściej wybierają powietrzne pompy ciepła ze względu na ich kompaktową konstrukcję i łatwość instalacji. Powietrzne pompy ciepła najlepiej sprawdzają się w mniejszych domach, w których ciepło gruntowe może nie przenikać wystarczająco głęboko, aby skutecznie ogrzać dom. Jednostki te można zainstalować w niszy, piwnicy lub na tarasie, a ich stosunkowo niski koszt czyni je atrakcyjnymi dla właścicieli domów, którzy chcą zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Powietrzne pompy ciepła nie wymagają tak dużych wymagań jak pompy ciepła gruntowe, takich jak duża działka lub głębokie odwierty. Dzięki temu idealnie nadają się do małych domów i pomieszczeń o ograniczonej dostępnej przestrzeni.
Wybór odpowiedniej pompy ciepła
Ogrzewanie domu i wody za pomocą pompy ciepła typu monoblok lub split jest idealne w polskim klimacie, a oba urządzenia dobrze współpracują z innymi komponentami, takimi jak panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne. Jednocześnie główną zaletą pompy ciepła typu split jest jej atrakcyjna cena dla inwestorów oraz ich przekonanie, że w przypadku zimowej przerwy w dostawie prądu nie ulegnie ona uszkodzeniu w wyniku zamarznięcia przewodów. Z drugiej strony monoblokowe pompy ciepła stwarzają mniejsze potencjalne problemy z dokumentacją i mają mniejsze ryzyko błędów instalacyjnych. Pomimo wyższego kosztu zakupu, generują później znaczne oszczędności. Aby więc obniżyć rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę w małym domu, wystarczy kupić odpowiednią powietrzną pompę ciepła, zakładając, że nie jest ona potrzebna w pobliżu Twojej posesji.
Na jaką pompę ciepła najlepiej się zdecydować?
Pompy ciepła występują w różnych rozmiarach i konfiguracjach, co pozwala na ich stosowanie w wielu nowych i starych domach. Aby zdecydować która z nich będzie dla nas najlepsza najlepiej zasięgnąć porady ekspertów. Dobrym przykładem w Częstochowie jest firma Passive Instal, która pomaga swoim klientom wybrać pompę ciepła jak najlepiej dopasowaną do ich potrzeb i powierzchni domu.