wtorek, 08 marzec 2022 11:01

Czy warto założyć oczko wodne w ogrodzie? Poznaj wady i zalety!

sadzawka sadzawka pixabay

Zadbana sadzawka otoczona zieloną roślinnością wydaje się być doskonałą dekoracją każdej działki. Bez wątpienia jest to modny pomysł dla wszystkich miłośników pięknych ogrodów.

Przed decyzją o stworzeniu oczka wodnego warto jednak dowiedzieć się, z czym wiąże się posiadanie takiego zbiornika. Czy warto decydować się na oczko wodne? Jak dużo pracy wymaga własna sadzawka w ogrodzie? Czytaj dalej, aby poznać wady i zalety!

Zalety oczka wodnego w ogrodzie

Planując oczko wodne w ogrodzie, na myśl przychodzi wiele zalet tego rozwiązania. Największą z nich jest urozmaicenie i ozdobienie terenu wokół domu. Posiadanie sadzawki umożliwia ciekawą aranżację nie tylko samego zbiornika, lecz także wyjątkowych roślin wokół niego i roślinności wodnej - w tym zjawiskowych lilii wodnych. Dla wielu osób posiadanie sadzawki wiąże się również z możliwością hodowli najróżniejszych ryb. Wśród nich wyróżniają się przede wszystkim różanki, karasie oraz złote orfy o pięknym, pomarańczowym kolorze.

Budowa oczka wodnego daje też możliwość stworzenia małego wodospadu lub fontanny, które w połączeniu z odpowiednim oświetleniem stanowią wspaniałą ozdobę każdego ogrodu, szczególnie latem. Posiadacze zadbanych zbiorników z chęcią chwalą się nimi wśród znajomych i rodziny, urządzając w ogrodzie spotkania przy grillu i pikniki. Posiadanie sadzawki i wszystko do oczka wodnego, bez wątpienia ułatwia zdobycie wysokiego miejsca w konkursach na najpiękniejszą działkę na osiedlach działkowych!

Sadzawka w ogrodzie - czy są jakieś wady?

Nie da się ukryć, że dla wielu osób posiadanie oczka wodnego może się wiązać z pewnymi trudnościami. Przede wszystkim, jego budowy nie poleca się osobom, które nie mogą poświęcić zbyt dużo czasu na pracę ogrodowe. Sadzawka wymaga opieki o każdej porze roku - trzeba nie tylko dbać o czystość wody, lecz także o znajdujące się w niej oraz dookoła niej rośliny. Ryby wymagają karmienia, a na zimę zaleca się wyłowienie ich ze zbiornika i przeniesienie do akwarium z odpowiednią temperaturą wody.

Budowa i utrzymanie oczka wodnego to bardzo kosztowne przedsięwzięcia. Potrzebne jest nie tylko wykopanie niecki na działce, lecz także wyłożenie jej geowłókniną i folią zabezpieczającą. W https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne znajdziesz również produkty, które pomogą Ci zadbać o wodę w sadzawce o każdej porze roku. Przy odpowiednim nakładzie pracy lub pomocy specjalisty, można stworzyć wyjątkowy ogród - warto jednak pamiętać, że potrzebne do tego będą czas i pieniądze.

Odpowiednie podejście kluczem do sukcesu

Warto też wspomnieć o tym, że utrzymanie sadzawki w dobrym stanie będzie o wiele prostsze, jeśli zostanie ona dobrze przemyślana już na etapie projektowania zbiornika. Wybierz rozmiar oczka wodnego, który najbardziej odpowiada nie tylko rozmiarom działki, lecz również Twoim możliwościom czasowym. Pamiętaj o tym, aby przygotować odpowiednie akcesoria do dbania o wodę i zwierzęta - z pewnością przydadzą się: podbierak, pompy i filtry do wody oraz karma dla rybek.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • Najlepsze perfumy na lato naprawdę istnieją – tylko trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać
    Najlepsze perfumy na lato naprawdę istnieją – tylko trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać

    Są takie dni, kiedy wszystko wydaje się pachnieć intensywniej – świeżo skoszona trawa, ciepły asfalt, krem do opalania, wiatr znad morza. Lato ma swój własny zapach. A dobrze dobrane perfumy mogą sprawić, że staje się jeszcze piękniejsze.

    Napisano niedziela, 15 czerwiec 2025 10:25
  • Grille przenośne coraz popularniejsze w Polsce
    Grille przenośne coraz popularniejsze w Polsce

    Grille przenośne nadal cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. W porównaniu do modeli murowanych czy stacjonarnych, zyskują przewagę dzięki mobilności, łatwości użytkowania i niższej cenie. Chociaż nie oferują tylu możliwości, co rozbudowane grille ogrodowe, doskonale sprawdzają się podczas weekendowych wyjazdów, wypadów na działkę i spontanicznych spotkań w ogrodzie.

    Napisano piątek, 13 czerwiec 2025 19:06
  • Funkcjonalność i estetyka – dlaczego warto inwestować w komody biurowe
    Funkcjonalność i estetyka – dlaczego warto inwestować w komody biurowe

    W aranżacji nowoczesnych przestrzeni pracy coraz większe znaczenie mają nie tylko ergonomiczne biurka czy fotele, ale także meble wspomagające organizację dokumentów, narzędzi i sprzętów. Jednym z najważniejszych, a często niedocenianych elementów wyposażenia są komody biurowe. Odpowiednio dobrane, mogą znacząco podnieść komfort pracy, poprawić estetykę wnętrza i przyczynić się do zwiększenia efektywności zespołu.

    Napisano czwartek, 12 czerwiec 2025 15:04
  • Domek letniskowy – z jakiego materiału?
    Domek letniskowy – z jakiego materiału?

    Własny domek letniskowy to marzenie wielu osób, stanowiąc idealną przystań na weekendowy odpoczynek, bazę wypadową na wakacje lub zaciszne miejsce pracy zdalnej w otoczeniu natury. Inwestując w domek rekreacyjny, warto dobrze przemyśleć nie tylko lokalizację czy metraż, ale przede wszystkim materiał, z jakiego zostanie zbudowany. To właśnie on w dużej mierze decyduje o komforcie użytkowania, kosztach eksploatacji oraz trwałości całej konstrukcji. Czy lepiej postawić na tradycyjny domek z bali, murowany budynek, a może nowoczesny kontener? Sprawdźmy, który materiał będzie najlepszy do budowy domku letniskowego.

    Napisano wtorek, 10 czerwiec 2025 14:22
  • Wzrost cen mieszkań w dużych miastach
    Wzrost cen mieszkań w dużych miastach

    W maju w Warszawie średnia cena za metr kwadratowy mieszkania przekroczyła 18 tys. zł. Także w innych dużych miastach nastąpił wzrost cen. Pod względem średniego poziomu cen Trójmiasto wyprzedziło Kraków. Jednocześnie są miasta, w których ceny się nie zmieniły.

    Napisano piątek, 06 czerwiec 2025 20:21
  • Jak prawidłowo podlewać ogórki?
    Jak prawidłowo podlewać ogórki?

    Ogórki, to jedne z najbardziej wymagających warzyw uprawianych w polskich ogrodach. Choć ich pielęgnacja nie wydaje się skomplikowana, odpowiednie nawadnianie odgrywa kluczową rolę w uzyskaniu smacznych, jędrnych i zdrowych owoców. Aby osiągnąć sukces w uprawie ogórków, trzeba pamiętać o 3 podstawowych zasadach: systematyczności, właściwej technice oraz odpowiedniej temperaturze wody. Z pomocą przychodzi lista praktycznych wskazówek, które pozwalają uniknąć typowych błędów.

    Napisano piątek, 30 maj 2025 09:28
  • Jak wybrać meble ogrodowe?
    Jak wybrać meble ogrodowe?

    Zakup mebli ogrodowych to inwestycja, która może przynieść wiele radości – o ile podejdziesz do niej z głową. Zanim wybierzesz styl i kolor, określ swoje potrzeby. Czy planujesz rodzinne obiady na tarasie, czy raczej wieczorne relaksy z książką w cieniu? Odpowiedzi na kilka prostych pytań pomogą dopasować meble do Twojego stylu życia.

    Napisano sobota, 24 maj 2025 12:15
  • Kiedy sadzić paprykę do gruntu?
    Kiedy sadzić paprykę do gruntu?

    Wraz z nadejściem wiosny, ogrodnicy przygotowują się do sadzenia warzyw ciepłolubnych. Papryka, choć wymagająca, cieszy się ogromną popularnością w uprawie przydomowej. Aby jednak cieszyć się obfitym zbiorem, należy przestrzegać kilku zasad. Kiedy sadzić paprykę do gruntu, jak głęboko ją umieścić w glebie i jakie warunki uprawowe zapewnić, by dobrze rosła?

    Napisano sobota, 17 maj 2025 07:49
  • Nowe rachunki za prąd w programie rządowym
    Nowe rachunki za prąd w programie rządowym

    Nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, mają ułatwić obywatelom zrozumienie opłat za energię elektryczną i zwiększyć wsparcie dla odnawialnych źródeł energii. Zmiany, zapisano w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw, w celu dokonania deregulacji w zakresie energetyki. Projekt pojawił się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Rząd planuje przyjąć go w II kwartale 2025 roku.

    Napisano sobota, 10 maj 2025 07:57
  • GIS ostrzega przed wzrostem aktywności kleszczy
    GIS ostrzega przed wzrostem aktywności kleszczy

    Wraz z nadejściem cieplejszych dni i wzmożoną aktywnością na świeżym powietrzu, Główny Inspektorat Sanitarny, alarmuje o rosnącym zagrożeniu ze strony kleszczy. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor, przypomina o podstawowych zasadach ochrony przed pasożytami, które mogą przenosić groźne choroby. Wiosenny wysyp kleszczy, zbiega się z majówką, co zwiększa ryzyko kontaktu z nimi.

    Napisano piątek, 02 maj 2025 17:12