Budynek usługowy a instalacje PPOŻ – definicje prawne
Obiekt usługowy jako taki nie został objęty ścisłą definicją i jest on wliczany do kategorii budynków użyteczności publicznej (ZM). Podstawą prawną opisującą zakres obowiązków właścicieli, zarządców lub użytkowników jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719). Dokument ten wymaga, aby na terenie obiektu znajdowały się sprawne oraz funkcjonalne urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice, dostosowane do możliwych zagrożeń związanych z ogniem.
Jakiego rodzaju instalacje powinny się znaleźć w obiekcie usługowym?
System detekcji ognia – czujki to urządzenia, które mają za zadanie wykryć ogień w maksymalnie krótkim czasie od rozpoczęcia procesu spalania. Ze względu na fakt, że w budynkach usługowych mogą występować zróżnicowane typy zagrożenia, konieczne jest dopasowanie detektorów przeznaczonych do wykrywania konkretnego rodzaju czynników. Z tego powodu stosowane są czujki:
- dymu – w wariantach jonizacyjnym i optycznym (rozpraszająca i pochłaniająca);
- płomienia – wykrywające ultrafiolet lub podczerwień;
- ciepła – reagujące na przekroczenie konkretnego progu temperatury lub szybkość wzrostu temperatury;
- gazu – uruchamiane przez obecność m.in. CO, NO2 i CO2.
Ze względu na ograniczenia urządzeń, w niektórych miejscach instalowane są również czujki wielodetektorowe, które posiadają przynajmniej dwa z wyżej wymienionych systemów wykrywania pożaru. Rozmieszczenie oraz ilość czujek jest uzależniona od możliwego źródła ognia, rozmiarów strefy pożarowej oraz funkcji pomieszczeń, dlatego podczas wyboru i montażu urządzeń najlepiej skorzystać z pomocy fachowców, takich jak instalacje ppoż Warszawa.
System oddymiania – ten rodzaj instalacji odpowiada za otwarcie klap dymowych, dzięki czemu spaliny są wypychane na zewnątrz budynku. Układ ten pozwala na oczyszczenie dróg ewakuacyjnych oraz znacznie ułatwia przeprowadzenie akcji ratunkowej. W większości przypadków (w budynkach niskich i średnio-wysokich) wykorzystywany jest system grawitacyjny, który wykorzystuje różnice w gęstości powietrza oraz zjawisko konwekcji. W przypadku budynków nietypowych lub wysokich montowany jest system mechaniczny, obejmujący wiatraki pompujące do wnętrza budynku chłodne powietrze z zewnątrz dla jeszcze sprawniejszego usuwania dymu.
System gaśniczy – połączona z systemem detekcji stała instalacja gaśnicza może występować w czterech wariantach (woda, mgła, piana, gaz), ale jej zadanie pozostaje takie samo – zgasić lub spowolnić pożar. Rodzaj wykorzystanego środka gaśniczego uzależniony jest od potencjalnego typu ognia oraz znajdujących się w danym pomieszczeniu urządzeń lub materiałów. Przykładowo w przypadku instalacji w muzeach lub archiwach często wybieranym rozwiązaniem jest gaz, który nie wchodzi w reakcję z dokumentami bądź eksponatami.
System sygnalizacji – na tę instalację składa się zestaw urządzeń akustycznych, głosowych, optycznych bądź łączących powyższe funkcje, które mają na celu poinformowanie osób przebywającym w budynku o zagrożeniu.