środa, 22 luty 2023 06:29

Jakie instalacje PPOŻ powinny znaleźć się w budynku usługowym?

instalacje PPOŻ, gaśnice instalacje PPOŻ, gaśnice pexels

Budynki usługowe to szeroka gama obiektów, które można napotkać praktycznie na każdym kroku. Różnią się one pod względem rozmiarów, funkcji oraz przeznaczenia, co wpływa również na wymagania wobec instalacji przeciwpożarowych. Jakie rodzaje zabezpieczeń powinny znaleźć się na terenie takiego obiektu?

 

Budynek usługowy a instalacje PPOŻ – definicje prawne

Obiekt usługowy jako taki nie został objęty ścisłą definicją i jest on wliczany do kategorii budynków użyteczności publicznej (ZM). Podstawą prawną opisującą zakres obowiązków właścicieli, zarządców lub użytkowników jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719). Dokument ten wymaga, aby na terenie obiektu znajdowały się sprawne oraz funkcjonalne urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice, dostosowane do możliwych zagrożeń związanych z ogniem.

Jakiego rodzaju instalacje powinny się znaleźć w obiekcie usługowym?

System detekcji ognia – czujki to urządzenia, które mają za zadanie wykryć ogień w maksymalnie krótkim czasie od rozpoczęcia procesu spalania. Ze względu na fakt, że w budynkach usługowych mogą występować zróżnicowane typy zagrożenia, konieczne jest dopasowanie detektorów przeznaczonych do wykrywania konkretnego rodzaju czynników. Z tego powodu stosowane są czujki:

- dymu – w wariantach jonizacyjnym i optycznym (rozpraszająca i pochłaniająca);

- płomienia – wykrywające ultrafiolet lub podczerwień;

- ciepła – reagujące na przekroczenie konkretnego progu temperatury lub szybkość wzrostu temperatury;

- gazu – uruchamiane przez obecność m.in. CO, NO2 i CO2.

Ze względu na ograniczenia urządzeń, w niektórych miejscach instalowane są również czujki wielodetektorowe, które posiadają przynajmniej dwa z wyżej wymienionych systemów wykrywania pożaru. Rozmieszczenie oraz ilość czujek jest uzależniona od możliwego źródła ognia, rozmiarów strefy pożarowej oraz funkcji pomieszczeń, dlatego podczas wyboru i montażu urządzeń najlepiej skorzystać z pomocy fachowców, takich jak instalacje ppoż Warszawa.

System oddymiania – ten rodzaj instalacji odpowiada za otwarcie klap dymowych, dzięki czemu spaliny są wypychane na zewnątrz budynku. Układ ten pozwala na oczyszczenie dróg ewakuacyjnych oraz znacznie ułatwia przeprowadzenie akcji ratunkowej. W większości przypadków (w budynkach niskich i średnio-wysokich) wykorzystywany jest system grawitacyjny, który wykorzystuje różnice w gęstości powietrza oraz zjawisko konwekcji. W przypadku budynków nietypowych lub wysokich montowany jest system mechaniczny, obejmujący wiatraki pompujące do wnętrza budynku chłodne powietrze z zewnątrz dla jeszcze sprawniejszego usuwania dymu.

System gaśniczy – połączona z systemem detekcji stała instalacja gaśnicza może występować w czterech wariantach (woda, mgła, piana, gaz), ale jej zadanie pozostaje takie samo – zgasić lub spowolnić pożar. Rodzaj wykorzystanego środka gaśniczego uzależniony jest od potencjalnego typu ognia oraz znajdujących się w danym pomieszczeniu urządzeń lub materiałów. Przykładowo w przypadku instalacji w muzeach lub archiwach często wybieranym rozwiązaniem jest gaz, który nie wchodzi w reakcję z dokumentami bądź eksponatami.

System sygnalizacji – na tę instalację składa się zestaw urządzeń akustycznych, głosowych, optycznych bądź łączących powyższe funkcje, które mają na celu poinformowanie osób przebywającym w budynku o zagrożeniu.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 • Wpływ COVID-19 na rynek nieruchomości w Dubaju
  Wpływ COVID-19 na rynek nieruchomości w Dubaju

  Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na gospodarkę światową, a branża nieruchomości nie jest wyjątkiem. Z powodu pandemii rynek nieruchomości w Dubaju doświadczył zarówno pozytywnych, jak i negatywnych skutków.  W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób COVID-19 wpłynął na rynek nieruchomości w Dubaju, w tym zmiany w cenach wynajmu i nieruchomości, zmianę popytu na określone rodzaje nieruchomości oraz ogólne perspektywy na przyszłość.

  Napisano wtorek, 28 marzec 2023 13:29
 • Jak pomalować metalowe ogrodzenie?
  Jak pomalować metalowe ogrodzenie?

  Metalowe ogrodzenie to nie tylko element ochronny, ale również ozdobny naszej posesji. Aby przez wiele lat cieszyć się jego estetycznym wyglądem, warto zainwestować w malowanie proszkowe. W tym artykule podpowiemy, jak pomalować metalowe ogrodzenie, aby zyskało nie tylko nowy wygląd, ale również niezwykłą wytrzymałość na czynniki atmosferyczne.

  Napisano wtorek, 28 marzec 2023 12:14
 • Tanie okna PCV
  Tanie okna PCV

  Okna PCV są tanie dzięki materiałowi, z którego są wykonane - polichlorek winylu. To syntetyczny polimer o wysokiej termoplastyczności, odporności na temperaturę i dobrej izolacyjności. Mimo niskiej ceny, okna z PCV są bezpieczne i spełniają normy UE.

  Napisano wtorek, 28 marzec 2023 12:07
 • Murator PROJEKTY - źródło profesjonalnych projektów budynków jednorodzinnych
  Murator PROJEKTY - źródło profesjonalnych projektów budynków jednorodzinnych

  Chcemy w najbliższym czasie wybrać i zakupić projekt domu oraz rozpocząć wyczekiwaną budowę? Koniecznie zapoznajmy się z ofertą Murator PROJEKTY. Na stronie internetowej muratorprojety.pl  znajdziemy tysiące zróżnicowanych propozycji, które umożliwią nam realizację planów związanych ze stworzeniem wygodnej przestrzeni mieszkalnej. Jakie ciekawe rozwiązania czekają na nas w kolekcji profesjonalnych projektów domów?

  Napisano piątek, 10 marzec 2023 19:46
 • Zbyt niskie odszkodowanie – co wtedy zrobić?
  Zbyt niskie odszkodowanie – co wtedy zrobić?

  Zbyt niskie odszkodowanie to problem, który dotyczy wielu osób. Nie zawsze zgadzamy się z decyzją ubezpieczyciela i uważamy, że oferowane środki nie spełniają naszych wymogów. Warto w tej sytuacji wiedzieć, jakie mamy prawa. Co zrobić w przypadku zbyt niskiego odszkodowania? Czy istnieje możliwość uzyskania większej ilości pieniędzy? O czym trzeba wiedzieć?

  Napisano wtorek, 21 marzec 2023 10:47
 • Jak skup samochodów używanych wpływa na rynek samochodowy i co oznacza dla kupujących i sprzedających?
  Jak skup samochodów używanych wpływa na rynek samochodowy i co oznacza dla kupujących i sprzedających?

  Sprzedaż samochodu można śmiało określić jako jeden z głównych elementów życia kierowcy. Każdy kierowca w pewnym momencie swojego motoryzacyjnego życia musi wymienić auto na nowe. Samodzielne sprzedawanie samochodu jest żmudne i męczące, zaś komisy pobierają zdecydowanie zbyt wysoki procent. Z tego też powodu jedyną sensowną alternatywą stały się skupy samochodowe.

  Napisano poniedziałek, 20 marzec 2023 17:38
 • Kurki kulowe i czerpalne do wody - zastosowanie i charakterystyka
  Kurki kulowe i czerpalne do wody - zastosowanie i charakterystyka

  Kurki kulowe i czerpalne do wody są niezbędnym elementem systemów hydraulicznych i służą do regulacji przepływu wody.

  Napisano środa, 08 marzec 2023 17:25
 • Czy okap kuchenny jest niezbędnym urządzeniem?
  Czy okap kuchenny jest niezbędnym urządzeniem?

  Rozważasz zakup okapu kuchennego? Chcesz sprawdzić, w jaki sposób urządzenie to może pomóc Ci podczas gotowania? Sprawdź, jakie funkcje pełni okap kuchenny i dowiedz się, co uwzględnić podczas jego zakupu.

  Napisano niedziela, 26 luty 2023 13:17
 • Firmy budowlane w Łodzi - jak znaleźć odpowiednią?
  Firmy budowlane w Łodzi - jak znaleźć odpowiednią?

  Firmy budowlane to kluczowy element każdej inwestycji budowlanej. Bez nich niemożliwe byłoby wzniesienie nowych budynków, a także przeprowadzenie remontów i modernizacji istniejących już obiektów.

  Napisano piątek, 24 luty 2023 12:26
 • Sprężarki śrubowe używane i nowe oraz inne kompresory
  Sprężarki śrubowe używane i nowe oraz inne kompresory

  Kompresory to dzisiaj urządzenia o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Korzysta się z nich w różnych gałęziach przemysłu, w tym na produkcji oraz w motoryzacji. Jednak znajdują zastosowanie także w medycynie i usługach oraz wielu innych obszarach.

  Napisano czwartek, 23 luty 2023 22:54