poniedziałek, 14 listopad 2022 12:49

Kształtki PEX — rodzaje i zastosowanie

kształtki do rur PEX kształtki do rur PEX pixabay

Polietylen usieciowany o akronimie PEX jest stosowany w produkcji rur od dawna. Produkty te mają doskonałe właściwości techniczne i użytkowe.

Mają jednak pewną wadę — ich temperatura topnienia jest niska. Materiał ten nie może być spawany ani lutowany. Z tego powodu stosuje się specjalne kształtki do rur PEX.

Rodzaje kształtek PEX

  • Złączki zaciskowe;
  • Złączki zaprasowywane;
  • Kształtki kołnierzowe;
  • Elektrodyfuzyjne.

Wszystkie wykonane są z różnych materiałów. Na rynku dostępny jest nawet mosiądz. Jest to najdroższy wariant o wyższych parametrach technicznych — stąd wysoka jakość połączenia. Kształtki mosiężne mogą służyć do połączenia dwóch rur polietylenowych ze sobą lub wyrobu z tworzywa sztucznego z jego stalowym odpowiednikiem.

Drugim materiałem często stosowanym w produkcji kształtek jest polisulfon winylowy o akronimie PPSU. Jest to polimer o wysokiej wytrzymałości, zerowej toksyczności i przewodności elektrycznej. Złączki PPSU są zwykle stosowane w tych systemach rurowych, które są eksploatowane w środowisku o wysokiej wilgotności (zewnętrzne otwarte systemy hydrauliczne lub ukryte systemy rurowe).

Różnica w stosunku do kształtek do rur z tworzyw sztucznych

Aby zrozumieć różnicę, należy przyjrzeć się bliżej złączkom zaprasowanym, które są używane do łączenia rur metalowo-plastikowych. Dopiero po tym można wyciągnąć wnioski.

Kształtki zaprasowywane różnią się znacząco od modeli zaciskanych. Po pierwsze, konstrukcja składa się z dwóch części — złączka i tuleja, za pomocą której zaciskana jest rura włożona do złączki. Po drugie, praca wymaga specjalnego narzędzia — prasy.

Powstałe w ten sposób połączenie gwarantuje stuprocentową szczelność przez cały okres użytkowania.

Technika łączenia:

  • Rura jest nakładana na złączkę.
  • Na wierzch nakłada się tuleja.
  • Tuleja jest wpychana do prasy, która ściska ją równomiernie na całym obwodzie.

W ten sposób rura zostaje zaciśnięta na czopie złączki. Połączenie nie przecieka przez cały okres użytkowania.

Metalowo-plastikowe odpowiedniki posiadają aluminiową ramę, która odpowiada za zmniejszenie współczynnika liniowej rozszerzalności cieplnej. To właśnie aluminium wchodzi w reakcję z gorącą wodą i zaczyna korodować. W związku z tym spada jakość połączenia i zmniejsza się okres eksploatacji. Dlatego do złączki dodawany jest dielektryk i uszczelka z EPDM, aby zagwarantować maksymalną szczelność.

Łączenie rur za pomocą kształtek PEX nie jest procesem skomplikowanym. Natomiast, jak w przypadku wszystkich operacji technologicznych, wymagana jest precyzyjna sekwencja procedur i znajomość niuansów. Tylko w ten sposób można uzyskać wysokiej jakości połączenia.

Więcej: rimex.com.pl

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.