Fenomen jednorazowych opakowań
W ostatnich dekadach potężną zmianą, która odmieniła całą branżę żywieniową, okazały się... jednorazowe opakowania na wynos. Zmiana na pozór kosmetyczna, pozwalająca zastąpić szklane i metalowe pojemniki przynoszone przez klientów, o wiele praktyczniejszymi i jednorazowymi pudełkami. Umożliwiła ona tzw. spontaniczne zakupy – każdy podczas wyjścia na miasto, na spacer czy wracając do domu z pracy mógł zakupić coś ciepłego do jedzenia. Niewielka z definicji zmiana okazała się jednak kamieniem milowym w branży gastronomicznej i przyczyniła do znacznego rozwoju sieci restauracyjnych. W szczególności zyskały na tym też niewielkie lokale z jedzeniem oraz rożnego rodzaju budki i restauracje „na kółkach” znane później jako food trucki. Możliwość zakupu gotowego posiłku dosłownie od ręki i bez konieczności zwracania wielorazowych opakowań niewątpliwie odmieniła branżę. Był to jednak dopiero początek zmian.
Foremki aluminiowe i ich właściwości
Prawdziwa rewolucja zaczęła się w momencie, gdy to sami producenci żywności zaczęli używać jednorazowych opakowań. Wymienić tu można głównie foremki aluminiowe, które bardzo szybko stały się produktem nie do zastąpienia chociażby w przemyśle mięsnym (wytwarzanie wyrobów z mięs takich jak pieczenie, pasztety, wędliny), ale też cukierniczym (ciasta, torty, muffinki, babeczki). Branża gastronomiczna dostrzegła ogromny potencjał, jaki tkwi w aluminiowych brytfankach i foremkach. Zauważono, że opakowania tego typu są po prostu praktyczniejsze od plastikowych czy styropianowych, bezpieczniejsze dla zdrowia i pozytywniej wpływają na środowisko, ponieważ można je poddać recyklingowi. Nie bez znaczenia praktycznego pozostawał też sam koszt produkcji aluminiowych foremek i ich sprzedaży – niższy niż w przypadku popularnego do niedawna styropianowego rozwiązania.
Dlaczego właśnie aluminium?
Mówiąc o właściwościach i zaletach, jakimi odznaczają się jednorazowe foremki z aluminium, warto rozwinąć kilka z nich. O ile bowiem niskie koszty dystrybucji mają znaczenie dla samych producentów żywności i restauratorów, klientów interesują przede wszystkim bezpieczeństwo, ekologia oraz jakość posiłków spożywanych z takich opakowań. Aluminiowe foremki wraz z dopasowanymi do nich deklami okazują się zaskakująco funkcjonalne jako pojemniki na żywność. Doskonale utrzymują temperaturę, a przy tym wyróżniają się dużą odpornością na jej wysokie wskaźniki. W praktyce oznacza to, że aluminiowe foremki mogą być używane w piekarnikach w wysokich temperaturach (do 350 stopni), ale również mrożone ze swoją zawartością, która nie straci nic ze swoich właściwości. Bezpieczeństwo korzystania z aluminiowych foremek przejawia się z kolei pewnością, że metal ten podczas oddziaływania wysokich temperatur nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, czego nie można powiedzieć na przykład o plastiku. Z kolei kwestię ekologii doskonale wyjaśnia stwierdzenie, że aluminium znane jest jako „zielony metal” - jeden z najbardziej proekologicznych surowców na świecie.
Ekologia a aluminium
Rolę tę aluminium zawdzięcza swoim plastycznym właściwościom fizyczno-chemicznym. To one sprawiają, że metal ten może być wręcz w nieskończoność poddawany obróbce recyklingowej. Co to oznacza w praktyce? Dokładnie to, że każde aluminiowe pudełko, tacka do grilla, brytfanka do pieczenia czy nawet patera na ciastko zyska swoje nowe życie, a nie zostanie wyrzucona na wysypisko, gdzie rozłoży się dopiero po kilku wiekach. Nie powinno więc dziwić, że producenci żywności oraz potentaci w branży gastronomicznej coraz chętniej sięgają właśnie po foremki aluminiowe i zastępują nimi opakowania i foremki plastikowe. I mowa tu także o mniejszych graczach na rynku, małych restauracjach i lokalnych gastro-biznesach, które również dążą do wysokiego poziomi ekologii.
Prostsza produkcja żywności
Bez wątpienia jednak aluminiowe brytfanki czy foremki zawdzięczają swoją uniwersalność także temu, że ich wykorzystywanie w produkcji żywności znacznie ułatwia i przyśpiesza ten proces. Jednorazowe formy do wypiekania ciast, pieczywa lub mięsa pozwalają na zautomatyzowanie produkcji i zwiększenie jej wydajności. Gotowy produkt ląduje bowiem od razu w maszynie do pakowania. Nie ma konieczności jego wypakowania z wielorazowej formy i przełożenia do osobnego pojemnika. Proces produkcji, łącznie z zamykaniem w hermetycznie opakowania, odbywa się w tej samej foremce, w której posiłek rozpoczął swoją podróż po linii produkcyjnej. To spora oszczędność czasu, miejsca, nakładu pracy i przede wszystkim pieniędzy.