czwartek, 29 wrzesień 2022 08:22

Oświetlenie do salonu z aneksem kuchennym – jak dobrać lampy?

oświetlenie do salonu z aneksem oświetlenie do salonu z aneksem https://azzardo.com.pl/

Kuchnia i jadalnia, które zostają otwarte na salon, to bardzo popularne rozwiązanie. Sprawdza się ono zarówno w przestronnych wnętrzach, jak i tych zdecydowanie skromniejszych, minimalistycznych i ograniczonych pod względem wolnego miejsca.

 

Aby tak zorganizowana przestrzeń była funkcjonalna i klimatyczna, potrzebne jest właściwie dobrane oświetlenie. Jakie lampy sprawdzą się w kuchni i jadalni, które zostają otwarte na salon? Przyjrzyjmy się sprawdzonym rozwiązaniom.

Podział na strefy

W wyborze oświetlenia kluczowy jest podział na strefy. Nie chodzi tylko o to, co oczywiste i widoczne na pierwszy rzut oka. Wiadome jest bowiem, że wydzielamy przestrzeń kuchenną, jadalnianą i salonową. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, w którym miejscu znajdą się blaty robocze, gdzie zastosowana zostanie wyspa, w salonie zaś, w jakich miejscach zaaranżujemy część przeznaczoną do relaksu czy spożywania posiłków. Każda strefa wymaga innego typu oświetlenia.

Oświetlenie w strefach roboczych

Przy blatach roboczych wykonujemy czynności wymagające skupienia, koncentracji i precyzji. Mimo że gotowanie dla domowników, a nawet gości to nie złożone zadanie matematyczne, to jednak wiążące się z ryzykiem chociażby urazów powstających w wyniku operowania ostrymi narzędziami kuchennymi.

Nad blatami roboczymi sprawdzą się listwy LED. Inną propozycją jest oświetlenie punktowe montowane w suficie podwieszanym. Taki sposób oświetlenia zapewnia, że stojąc tyłem do lampy głównej, nie będziemy sobie zasłaniali światła, a tym samym unikniemy tworzenia się zacienionych miejsc.

Nad barkiem lub wyspą

W przestronnych wnętrzach stawiamy na wyspę kuchenną, która jest miejscem m.in. do przechowywania kuchennych sprzętów AGD, a także sprawdza się jako dodatkowy blat roboczy. W skromnych pomieszczeniach tworzymy niewielki barek. I tu, i tu potrzebne są lampy. Co wybrać?

Nad barkami sprawdzają się minimalistyczne źródła światła, np. wspomniane już spoty. Nad kuchenną wyspą warto zainstalować klasyczne lampy wiszące z oferty sklepu https://azzardo.com.pl/. Z powodzeniem mogą być one umieszczone na niższej wysokości, aby dobrze doświetlić blat wyspy. Nie będą bowiem przeszkadzać domownikom podczas poruszania się po kuchni.

Część jadalniana

W części jadalnianej również warto postawić na lampy wiszące. To dobre rozwiązanie, gdy do dyspozycji jest duży stół. Jedna lampa wystarczy nad okrągłym bądź owalnym stołem. Nad tym o prostokątnym i długim blacie potrzebnych jest więcej punktów świetlnych, równomiernie rozmieszczonych.

Jeśli zaś część jadalnianą stanowi składany stół przymocowany do ściany, warto postawić na kinkiet umocowany na ścianie.

Część wypoczynkowa

Nie możemy zapominać o część wypoczynkowej, dla której zawsze znajdujemy miejsce w salonie. Tu staramy się zorganizować strefę do relaksu, w której jest stolik kawowy i kanapa lub fotele. Postawmy zatem na lampy podłogowe bądź kinkiety. Ważna jest przede wszystkim atmosfera, w której tworzeniu pomaga przyjazne, przytulne oświetlenie.

Każda z tych stref i części, ze względu na otwarty charakter domowej przestrzeni, tworzy jedną, wspólną całość. Dobierając oświetlenie pamiętajmy o tym. Aranżacja powinna być bowiem spójna, a światło ma budować klimat i gwarantować komfort korzystania z poszczególnych stref.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 • Wpływ COVID-19 na rynek nieruchomości w Dubaju
  Wpływ COVID-19 na rynek nieruchomości w Dubaju

  Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na gospodarkę światową, a branża nieruchomości nie jest wyjątkiem. Z powodu pandemii rynek nieruchomości w Dubaju doświadczył zarówno pozytywnych, jak i negatywnych skutków.  W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób COVID-19 wpłynął na rynek nieruchomości w Dubaju, w tym zmiany w cenach wynajmu i nieruchomości, zmianę popytu na określone rodzaje nieruchomości oraz ogólne perspektywy na przyszłość.

  Napisano wtorek, 28 marzec 2023 13:29
 • Jak pomalować metalowe ogrodzenie?
  Jak pomalować metalowe ogrodzenie?

  Metalowe ogrodzenie to nie tylko element ochronny, ale również ozdobny naszej posesji. Aby przez wiele lat cieszyć się jego estetycznym wyglądem, warto zainwestować w malowanie proszkowe. W tym artykule podpowiemy, jak pomalować metalowe ogrodzenie, aby zyskało nie tylko nowy wygląd, ale również niezwykłą wytrzymałość na czynniki atmosferyczne.

  Napisano wtorek, 28 marzec 2023 12:14
 • Tanie okna PCV
  Tanie okna PCV

  Okna PCV są tanie dzięki materiałowi, z którego są wykonane - polichlorek winylu. To syntetyczny polimer o wysokiej termoplastyczności, odporności na temperaturę i dobrej izolacyjności. Mimo niskiej ceny, okna z PCV są bezpieczne i spełniają normy UE.

  Napisano wtorek, 28 marzec 2023 12:07
 • Murator PROJEKTY - źródło profesjonalnych projektów budynków jednorodzinnych
  Murator PROJEKTY - źródło profesjonalnych projektów budynków jednorodzinnych

  Chcemy w najbliższym czasie wybrać i zakupić projekt domu oraz rozpocząć wyczekiwaną budowę? Koniecznie zapoznajmy się z ofertą Murator PROJEKTY. Na stronie internetowej muratorprojety.pl  znajdziemy tysiące zróżnicowanych propozycji, które umożliwią nam realizację planów związanych ze stworzeniem wygodnej przestrzeni mieszkalnej. Jakie ciekawe rozwiązania czekają na nas w kolekcji profesjonalnych projektów domów?

  Napisano piątek, 10 marzec 2023 19:46
 • Zbyt niskie odszkodowanie – co wtedy zrobić?
  Zbyt niskie odszkodowanie – co wtedy zrobić?

  Zbyt niskie odszkodowanie to problem, który dotyczy wielu osób. Nie zawsze zgadzamy się z decyzją ubezpieczyciela i uważamy, że oferowane środki nie spełniają naszych wymogów. Warto w tej sytuacji wiedzieć, jakie mamy prawa. Co zrobić w przypadku zbyt niskiego odszkodowania? Czy istnieje możliwość uzyskania większej ilości pieniędzy? O czym trzeba wiedzieć?

  Napisano wtorek, 21 marzec 2023 10:47
 • Jak skup samochodów używanych wpływa na rynek samochodowy i co oznacza dla kupujących i sprzedających?
  Jak skup samochodów używanych wpływa na rynek samochodowy i co oznacza dla kupujących i sprzedających?

  Sprzedaż samochodu można śmiało określić jako jeden z głównych elementów życia kierowcy. Każdy kierowca w pewnym momencie swojego motoryzacyjnego życia musi wymienić auto na nowe. Samodzielne sprzedawanie samochodu jest żmudne i męczące, zaś komisy pobierają zdecydowanie zbyt wysoki procent. Z tego też powodu jedyną sensowną alternatywą stały się skupy samochodowe.

  Napisano poniedziałek, 20 marzec 2023 17:38
 • Kurki kulowe i czerpalne do wody - zastosowanie i charakterystyka
  Kurki kulowe i czerpalne do wody - zastosowanie i charakterystyka

  Kurki kulowe i czerpalne do wody są niezbędnym elementem systemów hydraulicznych i służą do regulacji przepływu wody.

  Napisano środa, 08 marzec 2023 17:25
 • Czy okap kuchenny jest niezbędnym urządzeniem?
  Czy okap kuchenny jest niezbędnym urządzeniem?

  Rozważasz zakup okapu kuchennego? Chcesz sprawdzić, w jaki sposób urządzenie to może pomóc Ci podczas gotowania? Sprawdź, jakie funkcje pełni okap kuchenny i dowiedz się, co uwzględnić podczas jego zakupu.

  Napisano niedziela, 26 luty 2023 13:17
 • Firmy budowlane w Łodzi - jak znaleźć odpowiednią?
  Firmy budowlane w Łodzi - jak znaleźć odpowiednią?

  Firmy budowlane to kluczowy element każdej inwestycji budowlanej. Bez nich niemożliwe byłoby wzniesienie nowych budynków, a także przeprowadzenie remontów i modernizacji istniejących już obiektów.

  Napisano piątek, 24 luty 2023 12:26
 • Sprężarki śrubowe używane i nowe oraz inne kompresory
  Sprężarki śrubowe używane i nowe oraz inne kompresory

  Kompresory to dzisiaj urządzenia o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Korzysta się z nich w różnych gałęziach przemysłu, w tym na produkcji oraz w motoryzacji. Jednak znajdują zastosowanie także w medycynie i usługach oraz wielu innych obszarach.

  Napisano czwartek, 23 luty 2023 22:54