poniedziałek, 30 sierpień 2021 16:30

Energia w Polsce: Zasoby naturalne, a odnowa środowiska z Zieloną Energią

Zielona Energia w Polsce Zielona Energia w Polsce fot: pixabay

Jakie są odnawialne źródła energii w Polsce? Każda osoba w jednostce czasu zużywa określoną ilość energii. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym, człowiek zaczął zużywać jeszcze więcej naturalnych zasobów ziemi. Rozwój technologii związanej z konwersją energii elektrycznej, mechanicznej i cieplnej powoduje różnorodne konsekwencje. Wiążą się one ze źródłami energii odnawialnej. Zielona energia może spowodować odnowę środowiska.

 Naturalne paliwa w Polsce

Do naturalnych paliw w Polsce zalicza się paliwa stałe, takie jak: torf, węgiel brunatny, węgiel kamienny; paliwa nuklearne: uran; paliwa gazowe: gaz ziemny; oraz paliwa płynne: ropę naftową, oleje opałowa, olej Diesla czy benzyna. Technologie związane z ich wydobycie są już w pełni znane i rozpoznane przez naukowców. Dzięki temu koszt ich eksploracji jest stosunkowo niski, dostępność spora, a energia skumulowana w jednostce masy i objętości, naprawdę duża. Wszystko to wskazuje na liczne zasoby naturalne jakimi dysponuje Polska. Wiążą się one ze źródłem odnawialnej energii. To przy jej wykorzystaniu ceny wymienionych surowców mogą znacznie maleć, a ich koszt wydobycia znacznie spadać. Zielona energia może sprawić, że część środowiska przestanie być tam bardzo zanieczyszczona. Dostępne w Polsce odnawialne źródła energii są związane z magazynowanie i samoodnowieniem się ich działania, wytwarzają elektryczność oraz ciepło. Należą do nich: wiatr, promienie słoneczne, biomasa, przepływ wody i wiele innych.

Zielona energia sposobem na kryzys

Energia elektryczna wytwarzana przez elektrownie znacznie zanieczyszcza środowisko. Problem ten dotyka całej Polski, są to takie paliwa kopalne jak: węgiel, ropa naftowa. Łatwo zauważyć jak szybko zasoby te nikną i przyczyniają się do wzrostu cen. Dzięki zielonej energii można łatwo temu zaradzić. Turbiny wiatrowe, fotowoltaika znacznie przyczyniają się do odnowy środowiska. Z czasem przy likwidacji coraz większej ilości elektrowni, środowisko może całkowicie odzyskać swoją równowagę.

Od wieku XIW nastąpił gwałtowny wzrost wykorzystania paliw naturalnych. Liczne badania i raporty wskazują, że na Ziemi nie będzie ropy naftowej już w roku 2050, gazu w 2060, a węgla w 2200 roku. Dlatego rozwój technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii jest kluczowy dla gospodarek poszczególnych krajów na świecie.

Rodzaje samoodnawialnej energi

Samoodnawiające się źródła energii to: promieniowanie słoneczne, rzucanie cienia, pobieranie energii ze zmniejszania temperatury, wykorzystanie wiatru w turbinach, przepływ wody, wewnętrzne ciepło Ziemi, biomasa. Właśnie w ten sposób tworzy się energia elektryczna. Najważniejsze jest jednak to, że jest ona samoodnawialna. Współczesne technologie potrafią również magazynować energię oraz wytwarzać ciepło.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.