wtorek, 11 styczeń 2022 16:30

Energia z fotowoltaiki ma dobry moment inwestycyjny

Energia z fotowoltaiki Energia z fotowoltaiki fot: pixabay

PPA umowy publiczne dla alternatywnych źródeł energii wynoszą obecnie 43 proc. - pełnej mocy energetycznej, którą pobierają państwa w Europie. Wzrost inwestycji w fotowoltaikę następuje w zawrotnym tempie.

 Inwestycje w fotowoltaikę

W 2020 roku udało się uzyskać rekord w podpisywaniu umów PPA w zakresie energii z fotowoltaiki. Rynek umów rośnie w bardzo szybkim tempie, w 2020 roku sięgną już 4000 umów rocznie. Szczególnie mocno inwestują w fotowoltaikę korporacje i duże przedsiębiorstwa w Europie.

Wzrost mocy elektrowni fotowoltaicznych

RE-Source jest stowarzyszeniem, które zbiera dane na temat inwestycji w odnawialne źródła energii. Jego głównym zadaniem jest promowanie takich inwestycji. Obecnie rośnie trend w podpisywaniu umów Power Purchase Agreement. Wynika z nich, że w Europie w roku 2020 bardzo mocno wzrosły moce elektrowni fotowoltaicznych. Podpisano około 4000 tego rodzaju umów.

Energia odnawialna gwarancją zysku dla państw Europejskich

Energia znana dotąd jako najbardziej opłacalna, niezawodna i szybko dostarczana w postaci gazu czy węgla, przestała być uznawana za najlepszą możliwość energetyczną. Elektrownie fotowoltaiczne w Europie pokazały, że prąd przez nie wytwarzany jest równie dobry jak te przestarzałe formy pobierania energii. PPA są już coraz bardziej poważną alternatywą dla publicznych umów na energię. Dzięki odnawialnym źródłom energii państwa zyskują gwarancję zysku. W ten sposób inwestycje w europejską fotowoltaikę rosną w szybkim tempie.

Inwestycje w nowe żródła energi

Do tej pory główną inwestycją były farmy wiatrowe. W tym roku widać wyraźną potrzebę inwestowania w elektronie fotowoltaiczne. Nie są to jedyne formy czerpania energii ze źródeł odnawialnych. Energetyka słoneczna do roku 2020 pełniła 43 proc. mocy w OZE na mocy umów PPA w Europie. W 2019 roku wynosił on zaledwie 29 proc. Można więc wysnuć wniosek, że istnieje szczególne zainteresowanie zieloną energią. wzrost nastąpił o około 14 proc. Dane medialne informują, że 51. umowy PPA w Europie podpisano z 33 firmami. Szczególnie mocno w fotowoltaikę inwestuje Amazon, który kupił 7 umów na energię o mocy 850 MW.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.