Ten uniwersalny zasilacz stanowi bogate źródło azotu ważnego czynnika wzrostu dla wielu różnych roślin ozdobnych i jadalnych. Pozwala na uniknięcie żółknięcia liści oraz drewnienia pędów.
Saletra amonowa to jeden z najczęściej używanych nawozów azotowy, dzięki któremu mamy możliwość zaopatrzenia gleby w szereg niezbędnych składników pokarmowych, które są łatwo przyswajalne. Pozwala to na szybkie osiągnięcie pożądanych efektów wizualnych w postaci bujnego wzrostu liści oraz pędów. Nic więc dziwnego, że bardzo chętnie sięgają po niego hodowcy warzyw i owoców, którzy poprzez saletrę amonową wspierają rozwój roślin, dzięki czemu mają możliwość uzyskiwania bogatszych zbiorów.
Saletra amonowa – ogólna charakterystyka
Wśród wielu rodzajów dostępnych na rynku nawozów organicznych i mineralnych, to właśnie saletra amonowa cieszy się największą popularnością, na co z pewnością duży wpływ ma fakt, że akurat ten rodzaj nawozu mineralnego charakteryzuje się wysoką zawartością azotu w składzie. Występuje w postaci białych lub beżowych granulek, zazwyczaj o wielkości od 2 do 5 mm. Kulki są twarde i wytrzymałe, dzięki czemu nie mają skłonności do zbrylania się oraz są odporne na kruszenie. Skład produktu nie jest wybuchowy, co pozwala na jego bezpieczne transportowanie, przechowywanie oraz dawkowanie. Doskonale sprawdza się w przypadku wszystkich rodzajów gleb. Chcąc mieć pewność, że wybrana przez nas saletra amonowa to wysokiej klasy nawóz, warto, jest odwiedzić następującą stronę: nitrogenpolska.pl
Saletra amonowa – zastosowanie
Nawożenie gleby przy pomocy saletry amonowe powinno być przeprowadzane w okresie przedsiewnym tj. przed posadzeniem lub siewem roślin. Z powodzeniem można ją także stosować w ciągu sezonu, jednak musimy pamiętać, że nawożenie jesienne przy wykorzystaniu saletry amonowej, nie jest korzystne dla naszych roślin, ponieważ osłabia ich mrozoodporność. Ilość nawozu jest zależna od rodzaju roślin, a jej dokładna dawka winna być określona na podstawie analizy glebowej.
Saletra amonowa doskonale sprawdza się w przypadku nawożenia wielu roślin ogrodowych i użytkowych, do których możemy zaliczyć m.in.:
- ozdobne jednoroczne kwiaty,
- byliny,
- drzewa i krzewy ozdobne,
- drzewa i krzewy owocowe,
- warzywa.
W przypadku ostatnich roślin w postaci warzyw należy pamiętać, że nadmiar formy azotanowej może się w nich kumulować, zwłaszcza w przypadku warzyw liściowych.