Potrzeby i nawyki kuchenne a ilość komór
Zlewozmywaki kuchenne są dostępne w konfiguracjach jedno-, dwu- i półtorakomorowych. Przeglądając opisy produktów, znajdziesz dokładne pomiary podziału zlewu, które odnoszą się do procentu miejsca, jakie każda komora zajmuje w przypadku zlewu dwukomorowego. Najczęstsze opcje to 50/50, gdzie miski zlewu mają ten sam rozmiar, oraz 60/40, gdzie jedna z nich jest nieco większa.
Jeśli często zmywasz ręcznie i są to zwykle duże naczynia czy nawet blachy do pieczenia — najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie zlew z jedną, dużą komorą, który zapewni Ci sporą powierzchnię do namaczania i zmywania naczyń. Jeśli w zlewie zmywasz tylko czasami, a częściej służy on np. do płukania warzyw i owoców, wygodniejsze dla Ciebie będą dwie miski. Natomiast ci, którzy dużo gotują, mogą docenić półtorakomorowy zlew z dodatkową powierzchnią roboczą.
Typy instalacji zlewozmywaków kuchennych
Zlewozmywaki mają różne możliwości instalacji na blacie kuchennym, aby w jak największym stopniu dostosować się do wymagań projektowych i architektonicznych kuchni. Najczęściej wybierane zlewy to: podtynkowe, podwieszane i klasyczne wpuszczane.
- Zlewozmywaki podtynkowe cieszą się dużą popularnością wśród nabywców nowoczesnych kuchni, ponieważ mają atrakcyjny i modny wygląd. Montuje się je w przygotowanym wcześniej blacie kuchennym, ponieważ krawędź blatu powinna idealnie przylegać do krawędzi zlewozmywaka. Niewątpliwe zalety zlewozmywaków podtynkowych to schludny i elegancki design, niezwykle proste czyszczenie oraz powiększona powierzchnia robocza na blacie. Minusem jest to, że nie nadają się do każdego rodzaju blatu - blat musi być wykonany z materiału wodoodpornego.
- Zlewozmywaki podwieszane są przymocowane pod blatem i tworzą płaską powierzchnię, ułatwiając sprzątanie obszaru roboczego. Jest to również popularne rozwiązanie w nowowczesnych kuchniach, ponieważ umożliwia zastosowanie większych gabarytów i dużej ilości kombinacji. Minusem jest, tak samo jak w przypadku zlewozmywaków podtynkowych, ograniczony wybór materiałów blatów (musi być wodoodporny). Plusy to wygoda i łatwość w utrzymaniu czystości (resztki z blatu bez problemu możesz zetrzeć do zlewu) oraz oczywiste walory estetyczne.
- Zlewozmywaki wpuszczane są osadzone w otworze wyciętym w blacie i jednocześnie najłatwiejsze w montażu. Zlewozmywaki wpuszczane znajdują się na górze szafki i mają podniesioną, zaokrągloną krawędź, która pomaga utrzymać wodę i zanieczyszczenia wewnątrz zlewu. Plus takiego rozwiązania to łatwość montażu i dowolność jeśli chodzi o wybór blatu. Jednak należy pamiętać, że przy krawędziach zlewu mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Ten i inne zlewozmywaki znajdziesz między innymi w sklepie https://comitor.pl/katalog/zlewozmywaki/, gdzie czeka na Ciebie także dużo innych pomysłów na urządzenie funkcjonalnej kuchni.
comitor zlewozmywak
Wybór materiału
Odpowiedni materiał decyduje o trwałości i wyglądzie Twojego zlewu. Materiał, z którego wykonany jest zlewozmywak, staje się szczególnie ważny, gdy przychodzi czas na jego czyszczenie. Najlepiej wybrać taki, który wytrzyma szorowanie i potencjalnie chemikalia używane do utrzymywania kuchni w czystości.
Zlewozmywaki stalowe - wymagają regularnego czyszczenia w celu wyeliminowania plam wodnych, ale są trwałe i odporne na zarysowania, a także bez problemu wytrzymują próbę czasu.
Zlewozmywaki ceramiczne - najlepiej sprawdzają się w kuchniach w stylu vintage lub w tych, które mają estetykę wiejskiego domu. Uważaj jednak na odpryski!
Zlewy granitowe - posiadają powierzchnię, którą łatwo utrzymać w czystości. Są trwałe i odporne na zarysowania, odpryski i odbarwienia, dzięki czemu stały się wysokiej jakości alternatywą dla zlewozmywaków stalowych.
Wybór odpowiedniego zlewozmywaka może być kluczem do projektu Twojej kuchni. To, ile gotujesz, a także to, czy planujesz samodzielnie zainstalować zlew, może mieć znaczenie. Dlatego przemyśl nie tylko planowany design, ale również swoje nawyki, przed wyborem zlewu do Twojej kuchni.