Wykorzystują je zarówno firmy działające w branży budowlanej, jak i w przemyśle, rolnictwie, leśnictwie czy ogrodnictwie. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje ładowarek teleskopowych – obrotowe i czołowe. Czym się charakteryzują?
Ładowarki teleskopowe to grupa urządzeń podnośnikowych umożliwiająca podnoszenie oraz przewożenie z miejsca na miejsce ciężkich lub dużych towarów, których transport z wykorzystaniem innych rozwiązań byłby utrudniony. Za największą zaletę ładowarek teleskopowych uznaje się ich uniwersalność – można do nich zamontować dodatkowy osprzęt m.in. pługi, zamiatarki, dźwigi, łyżki ładowarkowe, szorowarki, betoniarki, siewniki lub platformy robocze i tym samym szybko zmienić zastosowanie maszyn. Najczęściej ładowarki spotyka się na placach budowy i w dużych gospodarstwach rolnych, ale coraz częściej można je zobaczyć także na lotniskach, w kopalniach, kamieniołomach czy w portach morskich.
Warto pamiętać, że ładowarki teleskopowe zaliczane są do tak zwanych wózków widłowych specjalizowanych, w związku z tym do ich obsługi konieczne jest posiadanie uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego I WJO.
Ładowarki teleskopowe czołowe
Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje ładowarek teleskopowych – ładowarki teleskopowe czołowe oraz ładowarki teleskopowe obrotowe. Ładowarki czołowe nazywane inaczej sztywnymi to maszyny z wysięgnikiem zamontowanym po prawej stronie i nieruchomą kabiną operatora. Mają bardzo duży udźwig i są w stanie podnosić materiały lub towary na znaczne wysokości. Mogą podjeżdżać do miejsca załadunku wyłącznie z przodu, dlatego ich obsługa wymaga precyzji i wyczucia. W zależności od modelu czasami wyposaża się je w podpory stabilizujące.
Ładowarki teleskopowe obrotowe
Ładowarki obrotowe inaczej obrotówki pozwalają na zmianę pozycji kabiny – kabina operatora może się obracać o 360 stopni w stosunku do platformy, dlatego potrzebują mniej miejsca np. na placu budowy. Zazwyczaj mają większą maksymalną wysokość podnoszenia niż ładowarki czołowe, ale jednocześnie mniejszy udźwig. Dla bezpieczeństwa zawsze wyposaża się je w dwie pary podpór stabilizujących. Ten rodzaj ładowarek pozwala na szybkie korygowanie ustawienia ładunku nawet przy całkowitym wysunięciu wysięgnika.
Gdzie kupić różne modele ładowarek teleskopowych? Sprawdź ofertę producenta: https://www.magnith.pl
Rodzaje napędu i podwozia
Warto jeszcze dodać, że ładowarki teleskopowe można kupić lub wynająć w wersji z napędem mechanicznym lub hydrostatycznym. Napęd mechaniczny sprawdzi się w przypadku konieczności prowadzenia prac na nierównym terenie, zaś napęd hydrostatyczny np. w gospodarstwach rolnych.
Oprócz tego istnieje możliwość wyboru rodzaju podwozia – dostępne są ładowarki kołowe, burtowe i przegubowe. Kołowe to najczęściej duże modele z osiami skrętnymi, burtowe to niewielkie i łatwe do manewrowania maszyny o małym udźwigu przeznaczone do prac na utwardzonej nawierzchni, zaś przegubowe to różnej wielkości ładowarki łatwe do prowadzenia i obsługi nawet na ograniczonej przestrzeni.