Jakie rozwiązania wybrać i czym się kierować podczas poszukiwań? Jak dbać o meble plecionkowe, by posłużyły nam przez naprawdę długi czas? Szereg informacji i ciekawostek na ten temat znajdziecie w dzisiejszym artykule.
Meble plecionkowe – z czego się je produkuje?
Meble z plecionek obecnie znów wróciły do łask w aranżacji przestrzeni do przydomowego wypoczynku. Wybór rozwiązań jest naprawdę spory. Można zdecydować się choćby na wyposażenie:
- wiklinowe,
- rattanowe,
Pierwsze dwa produkty tworzy się z naturalnych surowców – rodzimej wierzby purpurowej lub azjatyckiej palmy rattanowej. Ostatni natomiast to plecionka z tworzywa sztucznego, wyróżniająca się większą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie czynników pogodowych, co sprawdza się zwłaszcza podczas ekspozycji na wilgoć, mróz lub promieniowanie UV na balkonie lub tarasie.
Meble wyplatane na taras lub do domowych wnętrz
Choć meble plecionkowe idealnie sprawdzają się jako wyposażenie do przydomowej strefy wypoczynku, zwłaszcza gdy postawi się na wygodne fotele, sofy i stoliki, to jednak coraz częściej można je spotkać także we wnętrzach.
Zazwyczaj, ze względu na rekreacyjny charakter większości konstrukcji, wprowadza się je do pomieszczeń wypoczynkowo-reprezentacyjnych, czyli salonu lub całorocznej oranżerii. Gwarantują tam miejsce do relaksu oraz przyjemnego spędzania czasu o każdej porze roku.
Jakie meble wykorzystać w salonie lub oranżerii?
Jakie produkty użyć w domowych wnętrzach? Można zdecydować się na każdy z wymienionych produktów, gdyż wyposażenie do pomieszczeń jest znacznie mniej narażone na uszkodzenia niż meble zewnętrzne. Nie ma też trudności z magazynowaniem w okresie zimowym. W salonach ustawia się zatem zarówno produkty z technorattanu, np. z oferty https://bazkar.pl/, jak i elementy wyposażenia z naturalnych materiałów o eleganckim designie.
Decyzja o wyborze konkretnych produktów zależy oczywiście od dostępnego metrażu i pomysłu na aranżację. Najczęściej stosuje się głębokie, profilowane fotele (w tym modele bujane) oraz wygodne sofy. Zazwyczaj, dla poprawy komfortu siedzenia, układa się na nich dodatkowo miękkie poduszki, które łatwo dopasowują się do kształtu ciała użytkownika.
Oprócz nich, nie może zabraknąć niewielkich stolików wyplatanych. Często w takich produktach umieszcza się blat z trwałego szkła hartowanego, by jeszcze bardziej poprawić wygodę korzystania z danej przestrzeni.
Ciekawą opcją są także niewielkie wyplatane pufy. To produkty wielofunkcyjne, sprawdzające się w ciasnych pokoikach dziennych i przestronnych salonach. Przydają się jako dodatkowe siedzisko, mały stolik lub nawet praktyczny schowek na rozmaite drobiazgi, które pragnie się mieć pod ręką.
Modne meble plecionkowe a popularne style wnętrzarskie
W jakich aranżacjach warto ustawić meble plecionkowe? Wiodą prym we wnętrzach naturalnych i stawiających na produkty eko. Ciekawe efekty uzyskuje się choćby, jeśli wprowadzi się fotele lub sofy wyplatane do aranżacji skandynawskich. Pozwala to bowiem dodać im nieco ciepła i przytulności, przy zachowaniu podstawowych założeń nurtu. Takie produkty to także niezbędny element przestrzeni boho lub urban jungle, gdyż wprowadzają do spokojnych wnętrz nieco swobody i nonszalancji.
Nie oznacza to jednak, że piękny bujany fotel lub subtelny ażurowy stolik nie sprawdzi się w innych przestrzeniach. Można bowiem eksperymentować i wprowadzać nowoczesne i efektowne meble do ożywienia pomieszczeń klasycznych lub dopełnienia aranżacji retro. Opcji jest naprawdę wiele, więc każdy łatwo znajdzie coś dla siebie.
Efektowne aranżacje i modne trendy, czyli meble wyplatane do domu
Piękne meble plecionkowe wyróżniają się oryginalną formą i uniwersalnym wzornictwem, które wciąż nie wychodzi z trendów. Stosuje się chętnie dekoracyjne stoliki, klasyczne fotele lub oryginalne kanapy, wyplatane z materiałów naturalnych lub syntetycznych. Takie produkty sprawdzają się świetnie zwłaszcza w ogrodach. Warto też wykorzystać je we wnętrzach, by stworzyć piękne miejsca do naprawdę komfortowego wypoczynku dla wymagających.