czwartek, 03 marzec 2022 15:58

Jak dbać o higienę osoby po udarze?

https://panobeauty.com https://panobeauty.com pexels

Osoby po udarze bardzo często nie są w stanie samodzielnie dbać o swoją higienę lub też nie mogą robić tego w pełni. W zależności od tego, jaki rozległy był udar oraz jak poważne były jego konsekwencje, chory może wrócić do normalnego życia... albo potrzebować wsparcia przy wykonywaniu codziennych czynności.

Niezależnie jednak od jego stanu konieczne jest utrzymanie prawidłowej higieny. To ważne, bo wpływa na komfort życia i stan zdrowia. Jak o nią dbać?

Mycie w łóżku

Osoby po udarze często mają problem z mobilnością, ale nie oznacza to, że nie chcą być czyste i dobrze wyglądać. Stąd też warto wiedzieć o możliwości mycia bez użycia wody. Dzięki niej można codzienne czynności higieniczne wykonywać bez konieczności przenoszenia się do łazienki. Kąpiel lub prysznic można więc przeprowadzać rzadziej, co wiąże się z mniejszym stresem dla chorego i jego opiekunów. Do codziennej higieny przyda się suchy szampon. To specjalny środek w aerozolu, który można rozpylić na włosy i dokładnie w nie wczesać. Po chwili produkt sprawi, że włosy będą wyglądały czysto i zdrowo, a do tego też będą uniesione u nasady. Jeśli chodzi o higienę ciała, to do jej utrzymania można używać specjalnych pianek, które nie wymagają użycia wody. Ich stosowanie nie zastąpi kąpieli, ale pozwoli się odświeżyć i równocześnie nawilży oraz zmiękczy skórę.

Nawilżanie skóry

Bardzo ważne jest nawilżanie skóry osoby po udarze. Częste wmasowywanie w nią balsamów, olejków i maseł może nadać jej sprężystości i równocześnie być wykorzystane jako jeden z wielu elementów rehabilitacji. Zwłaszcza w przypadku osób starszych można zaobserwować, że ich skóra jest podatna na przesuszanie się, co może powodować w skrajnych wypadkach nawet jej bolesne pękanie i pojawianie się na niej zmian. Nawilżanie skóry warto powtarzać nawet kilka razy dziennie. 

Higiena jamy ustnej

W żadnym wypadku nie można zaniedbywać higieny jamy ustnej. Jest ona obowiązkowa, bo choroby zębów mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli osoba po udarze nie może sama umyć zębów, to konieczne jest wyręczenie jej w tym. Można zrobić to bez opuszczania łóżka, wystarczy tylko wyposażyć się w miskę, do której można będzie wypluć wodę po płukaniu zębów. Jeśli pacjent nie jest w stanie sam wypluć wody, przyda się ssak medyczny. 

Profilaktyka przeciwodleżynowa

Jeśli osoba po udarze nie porusza się samodzielnie, to do podstawowej higieny należy wdrożenie profilaktyki przeciwodleżynowej. Zakupem obowiązkowym jest materac przeciwodleżynowy. Jego cechą charakterystyczną jest to, że ma on komory, które cyklicznie wypełniają się powietrzem w różnym stopniu. Dzięki temu zmienia się nacisk ciała chorego na materac oraz jego ułożenie. To z kolei zmniejsza ryzyko pojawienia się bolesnych odleżyn. Warto też pamiętać o specjalnych kółkach pod pięty, które chronią przed odleżynami łydki oraz co 2 do 3 godzin delikatnie zmieniać pozycję chorego. Profilaktyka jest bardzo ważna, bo odleżyny są bardzo bolesne i trudno się goją.


Więcej informacji o tym jak wspierać seniorów znajdziesz na https://panobeauty.com/.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • Najlepsze perfumy na lato naprawdę istnieją – tylko trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać
    Najlepsze perfumy na lato naprawdę istnieją – tylko trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać

    Są takie dni, kiedy wszystko wydaje się pachnieć intensywniej – świeżo skoszona trawa, ciepły asfalt, krem do opalania, wiatr znad morza. Lato ma swój własny zapach. A dobrze dobrane perfumy mogą sprawić, że staje się jeszcze piękniejsze.

    Napisano niedziela, 15 czerwiec 2025 10:25
  • Grille przenośne coraz popularniejsze w Polsce
    Grille przenośne coraz popularniejsze w Polsce

    Grille przenośne nadal cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. W porównaniu do modeli murowanych czy stacjonarnych, zyskują przewagę dzięki mobilności, łatwości użytkowania i niższej cenie. Chociaż nie oferują tylu możliwości, co rozbudowane grille ogrodowe, doskonale sprawdzają się podczas weekendowych wyjazdów, wypadów na działkę i spontanicznych spotkań w ogrodzie.

    Napisano piątek, 13 czerwiec 2025 19:06
  • Funkcjonalność i estetyka – dlaczego warto inwestować w komody biurowe
    Funkcjonalność i estetyka – dlaczego warto inwestować w komody biurowe

    W aranżacji nowoczesnych przestrzeni pracy coraz większe znaczenie mają nie tylko ergonomiczne biurka czy fotele, ale także meble wspomagające organizację dokumentów, narzędzi i sprzętów. Jednym z najważniejszych, a często niedocenianych elementów wyposażenia są komody biurowe. Odpowiednio dobrane, mogą znacząco podnieść komfort pracy, poprawić estetykę wnętrza i przyczynić się do zwiększenia efektywności zespołu.

    Napisano czwartek, 12 czerwiec 2025 15:04
  • Domek letniskowy – z jakiego materiału?
    Domek letniskowy – z jakiego materiału?

    Własny domek letniskowy to marzenie wielu osób, stanowiąc idealną przystań na weekendowy odpoczynek, bazę wypadową na wakacje lub zaciszne miejsce pracy zdalnej w otoczeniu natury. Inwestując w domek rekreacyjny, warto dobrze przemyśleć nie tylko lokalizację czy metraż, ale przede wszystkim materiał, z jakiego zostanie zbudowany. To właśnie on w dużej mierze decyduje o komforcie użytkowania, kosztach eksploatacji oraz trwałości całej konstrukcji. Czy lepiej postawić na tradycyjny domek z bali, murowany budynek, a może nowoczesny kontener? Sprawdźmy, który materiał będzie najlepszy do budowy domku letniskowego.

    Napisano wtorek, 10 czerwiec 2025 14:22
  • Wzrost cen mieszkań w dużych miastach
    Wzrost cen mieszkań w dużych miastach

    W maju w Warszawie średnia cena za metr kwadratowy mieszkania przekroczyła 18 tys. zł. Także w innych dużych miastach nastąpił wzrost cen. Pod względem średniego poziomu cen Trójmiasto wyprzedziło Kraków. Jednocześnie są miasta, w których ceny się nie zmieniły.

    Napisano piątek, 06 czerwiec 2025 20:21
  • Jak prawidłowo podlewać ogórki?
    Jak prawidłowo podlewać ogórki?

    Ogórki, to jedne z najbardziej wymagających warzyw uprawianych w polskich ogrodach. Choć ich pielęgnacja nie wydaje się skomplikowana, odpowiednie nawadnianie odgrywa kluczową rolę w uzyskaniu smacznych, jędrnych i zdrowych owoców. Aby osiągnąć sukces w uprawie ogórków, trzeba pamiętać o 3 podstawowych zasadach: systematyczności, właściwej technice oraz odpowiedniej temperaturze wody. Z pomocą przychodzi lista praktycznych wskazówek, które pozwalają uniknąć typowych błędów.

    Napisano piątek, 30 maj 2025 09:28
  • Jak wybrać meble ogrodowe?
    Jak wybrać meble ogrodowe?

    Zakup mebli ogrodowych to inwestycja, która może przynieść wiele radości – o ile podejdziesz do niej z głową. Zanim wybierzesz styl i kolor, określ swoje potrzeby. Czy planujesz rodzinne obiady na tarasie, czy raczej wieczorne relaksy z książką w cieniu? Odpowiedzi na kilka prostych pytań pomogą dopasować meble do Twojego stylu życia.

    Napisano sobota, 24 maj 2025 12:15
  • Kiedy sadzić paprykę do gruntu?
    Kiedy sadzić paprykę do gruntu?

    Wraz z nadejściem wiosny, ogrodnicy przygotowują się do sadzenia warzyw ciepłolubnych. Papryka, choć wymagająca, cieszy się ogromną popularnością w uprawie przydomowej. Aby jednak cieszyć się obfitym zbiorem, należy przestrzegać kilku zasad. Kiedy sadzić paprykę do gruntu, jak głęboko ją umieścić w glebie i jakie warunki uprawowe zapewnić, by dobrze rosła?

    Napisano sobota, 17 maj 2025 07:49
  • Nowe rachunki za prąd w programie rządowym
    Nowe rachunki za prąd w programie rządowym

    Nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, mają ułatwić obywatelom zrozumienie opłat za energię elektryczną i zwiększyć wsparcie dla odnawialnych źródeł energii. Zmiany, zapisano w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw, w celu dokonania deregulacji w zakresie energetyki. Projekt pojawił się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Rząd planuje przyjąć go w II kwartale 2025 roku.

    Napisano sobota, 10 maj 2025 07:57
  • GIS ostrzega przed wzrostem aktywności kleszczy
    GIS ostrzega przed wzrostem aktywności kleszczy

    Wraz z nadejściem cieplejszych dni i wzmożoną aktywnością na świeżym powietrzu, Główny Inspektorat Sanitarny, alarmuje o rosnącym zagrożeniu ze strony kleszczy. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor, przypomina o podstawowych zasadach ochrony przed pasożytami, które mogą przenosić groźne choroby. Wiosenny wysyp kleszczy, zbiega się z majówką, co zwiększa ryzyko kontaktu z nimi.

    Napisano piątek, 02 maj 2025 17:12