Niezależnie jednak od jego stanu konieczne jest utrzymanie prawidłowej higieny. To ważne, bo wpływa na komfort życia i stan zdrowia. Jak o nią dbać?
Mycie w łóżku
Osoby po udarze często mają problem z mobilnością, ale nie oznacza to, że nie chcą być czyste i dobrze wyglądać. Stąd też warto wiedzieć o możliwości mycia bez użycia wody. Dzięki niej można codzienne czynności higieniczne wykonywać bez konieczności przenoszenia się do łazienki. Kąpiel lub prysznic można więc przeprowadzać rzadziej, co wiąże się z mniejszym stresem dla chorego i jego opiekunów. Do codziennej higieny przyda się suchy szampon. To specjalny środek w aerozolu, który można rozpylić na włosy i dokładnie w nie wczesać. Po chwili produkt sprawi, że włosy będą wyglądały czysto i zdrowo, a do tego też będą uniesione u nasady. Jeśli chodzi o higienę ciała, to do jej utrzymania można używać specjalnych pianek, które nie wymagają użycia wody. Ich stosowanie nie zastąpi kąpieli, ale pozwoli się odświeżyć i równocześnie nawilży oraz zmiękczy skórę.
Nawilżanie skóry
Bardzo ważne jest nawilżanie skóry osoby po udarze. Częste wmasowywanie w nią balsamów, olejków i maseł może nadać jej sprężystości i równocześnie być wykorzystane jako jeden z wielu elementów rehabilitacji. Zwłaszcza w przypadku osób starszych można zaobserwować, że ich skóra jest podatna na przesuszanie się, co może powodować w skrajnych wypadkach nawet jej bolesne pękanie i pojawianie się na niej zmian. Nawilżanie skóry warto powtarzać nawet kilka razy dziennie.
Higiena jamy ustnej
W żadnym wypadku nie można zaniedbywać higieny jamy ustnej. Jest ona obowiązkowa, bo choroby zębów mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli osoba po udarze nie może sama umyć zębów, to konieczne jest wyręczenie jej w tym. Można zrobić to bez opuszczania łóżka, wystarczy tylko wyposażyć się w miskę, do której można będzie wypluć wodę po płukaniu zębów. Jeśli pacjent nie jest w stanie sam wypluć wody, przyda się ssak medyczny.
Profilaktyka przeciwodleżynowa
Jeśli osoba po udarze nie porusza się samodzielnie, to do podstawowej higieny należy wdrożenie profilaktyki przeciwodleżynowej. Zakupem obowiązkowym jest materac przeciwodleżynowy. Jego cechą charakterystyczną jest to, że ma on komory, które cyklicznie wypełniają się powietrzem w różnym stopniu. Dzięki temu zmienia się nacisk ciała chorego na materac oraz jego ułożenie. To z kolei zmniejsza ryzyko pojawienia się bolesnych odleżyn. Warto też pamiętać o specjalnych kółkach pod pięty, które chronią przed odleżynami łydki oraz co 2 do 3 godzin delikatnie zmieniać pozycję chorego. Profilaktyka jest bardzo ważna, bo odleżyny są bardzo bolesne i trudno się goją.
Więcej informacji o tym jak wspierać seniorów znajdziesz na https://panobeauty.com/.