czwartek, 03 marzec 2022 16:01

O czym należy pamiętać, planując zakup mieszkania?

nieruchomości Oława nieruchomości Oława pixabay

Zakup mieszkania to duża inwestycja i często przełomowe wydarzenie w życiu. Wybór nieruchomości nie jest jednak prostą sprawą i wymaga zwrócenia uwagi na wiele aspektów. O czym należy pamiętać?

 

Mieszkanie na miarę potrzeb

Przed zakupem warto określić swoje potrzeby – przede wszystkim metraż, liczbę pomieszczeń czy ich rozkład. Niezwykle ważna jest również lokalizacja nieruchomości – warto zwrócić uwagę na infrastrukturę, zagospodarowanie przestrzeni oraz czas dojazdu do ważnych dla nas miejsc, jak na przykład praca lub szkoła. Należy rozejrzeć się po okolicy, sprawdzić, czy jest bezpieczna, czy natężenie hałasu jest dla nas akceptowalne. Istotnym kryterium wyboru może być też rodzaj budownictwa. Niektórym odpowiada klimat kamienic, inni wolą bloki na strzeżonym osiedlu, a z kolei rodziny z dziećmi często stawiają na mieszkania w zabudowie szeregowej z prywatnym ogródkiem i wejściem. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany budynek ma wszystko to, na czym nam zależy, np. miejsce garażowe, windę, komórkę lokatorską lub piwnicę.

Stan techniczny nieruchomości

Planując zakup mieszkania, trzeba pamiętać o tym, by uważnie sprawdzić jego stan techniczny. Kontrola powinna obejmować zwłaszcza instalację grzewczą, okna, drzwi, ściany i elewację. Jest to istotne zwłaszcza przy wyborze nieruchomości z rynku wtórnego – w tym wypadku łatwiej o większe uszkodzenia. Mieszkania deweloperskie, to po tym względem znacznie mniejsze ryzyko. Nabywamy wówczas lokal, który nigdy wcześniej nie był zamieszkały, a dodatkowo zyskujemy zabezpieczenie w postaci 5-letniej rękojmi.

Status prawny mieszkania

Mieszkanie to inwestycja wiążąca się z licznymi formalnościami. Jedną z ważniejszych kwestii jest sprawdzenie statusu prawnego nieruchomości i działki. Kontrola księgi wieczystej pozwoli uchronić nas przed późniejszymi kłopotami związanymi z obciążoną hipoteką. Jeśli nabywamy nieruchomość z drugiej ręki, należy także poprosić właściciela o okazanie zaświadczenia, że nie zalega on z opłatami czynszu. Warto również wiedzieć, że przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego deweloper ma obowiązek udostępnić tak zwany prospekt informacyjny. Dokument ten zawiera wszelkie dane związane z inwestycją.

Kwestie finansowe

Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania, ustalamy budżet, jaki przeznaczymy na ten cel. Warto jednak pamiętać, że sama cena nieruchomości to nie wszystko. Trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami tej inwestycji, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na ofertę z rynku wtórnego. Wówczas dochodzą opłaty podatkowe, a często także generalny remont mieszkania. Warto wziąć też pod uwagę późniejsze koszty utrzymania domu. Rynek pierwotny (sprawdź ofertę nieruchomości Oława) wydaje się pod tym względem korzystniejszy – przede wszystkim nie ma obowiązku uiszczania podatku od czynności cywilnoprawnych, do tego nowe mieszkanie nie wymaga gruntownych prac remontowych czy napraw. Mieszkania deweloperskie zwykle są też tańsze w późniejszym utrzymaniu. Nie zapominajmy również, że do ogólnego kosztu inwestycji trzeba doliczyć opłatę za usługi notariusza, pośrednika czy specjalisty od przeglądu stanu technicznego lokalu.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 • Domki kanadyjskie i sprawdzone projekty
  Domki kanadyjskie i sprawdzone projekty

  W dzisiejszych czasach strategiczna decyzja o budowie określonego obiektu mieszkalnego musi być dokładnie przemyślana i właściwie skonsultowana z architektem, który podejmie się budowy takiego faktycznego budynku.

  Napisano czwartek, 19 styczeń 2023 14:34
 • Japoński minimalizm w kosmetykach Hada Labo Tokyo
  Japoński minimalizm w kosmetykach Hada Labo Tokyo

  Hada Labo Tokyo to marka, która czerpie z japońskich rytuałów piękna, bazując na tradycyjnych recepturach kosmetyków, ulepszonych współczesną wiedzą i doświadczeniami laboratoryjnymi. Tu nie ma żadnych zbędnych składników. To esencja nawilżenia, odżywienia i regeneracji zamknięta w różnorodnych formułach.

  Napisano poniedziałek, 23 styczeń 2023 13:40
 • W jaką pompę ciepła zainwestować dla małego domu?
  W jaką pompę ciepła zainwestować dla małego domu?

  Pompy ciepła wśród wielu mieszkańców miast Polski takich jak choćby Częstochowa zyskują w ostatnich latach na popularności.

  Napisano środa, 04 styczeń 2023 16:36
 • Kilka wskazówek, jak oświetlić łazienkę
  Kilka wskazówek, jak oświetlić łazienkę

  Przy pomocy dobrze dobranego oświetlenia możesz zrealizować w łazience kilka ważnych zadań. Najważniejszym z nich jest zapewnienie odpowiedniej ilość światła do przeprowadzania wszystkich codziennych czynności higienicznych.

  Napisano środa, 04 styczeń 2023 11:55
 • Włazy nierdzewne – rodzaje, zastosowanie
  Włazy nierdzewne – rodzaje, zastosowanie

  Włazy nierdzewne stanowią niezwykle istotną rolę w branży budowlanej. Dlaczego? Ponieważ świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest trwałość, najwyższa jakość oraz niezawodność, która przetrwa wiele lat.

  Napisano poniedziałek, 02 styczeń 2023 15:16
 • Sklep przestrzeń z dostępem do nowoczesnej pościeli
  Sklep przestrzeń z dostępem do nowoczesnej pościeli

  Dzisiaj każdy powinien sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pościel jest tak istotnym elementem, który musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb dziecka.

  Napisano środa, 28 grudzień 2022 13:55
 • Fotowoltaika w rolnictwie
  Fotowoltaika w rolnictwie

  W tych trudnych pod względem energetyki czasach wiele osób szuka możliwości oszczędzenia pieniędzy. Warto wiedzieć, jak otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę.

  Napisano wtorek, 27 grudzień 2022 17:34
 • Dlaczego warto wybrać ekologiczne opakowania do zgrzewu?
  Dlaczego warto wybrać ekologiczne opakowania do zgrzewu?

  Całkowita rezygnacja z jednorazowych opakowań jest niemożliwa, ponieważ są one wpisane w model biznesowy wielu firm i przedsiębiorstw, a także ułatwiają nasze codzienne życie.

  Napisano czwartek, 22 grudzień 2022 14:51
 • Garaże blaszane - lubuskie
  Garaże blaszane - lubuskie

  Garaże z blachy, czyli doskonale znane nam blaszaki, to świetne rozwiązane, które sprawdzi się w przechowywaniu różnych rodzajów aut oraz pojazdów. Nieocenione szczególnie jesienią i zimą, gdy warunki panujące na zewnątrz mocno dają się we znaki. Są lekkie, kompaktowe oraz bardzo tanie.

  Napisano środa, 21 grudzień 2022 08:11
 • Wymiana auta na nowe. Co zrobić z używanym modelem?
  Wymiana auta na nowe. Co zrobić z używanym modelem?

  Nowy samochód trafił na nasz podjazd i nie pozostaje już nic innego, jak cieszyć się przyjemnością prowadzenia. Jednakże wraz ze zmianą auta pojawia się pytanie: co zrobić z użytkowanymi do tej pory czterema kółkami? Rozwiązań jest kilka.

  Napisano środa, 14 grudzień 2022 17:31