czwartek, 03 marzec 2022 16:01

O czym należy pamiętać, planując zakup mieszkania?

nieruchomości Oława nieruchomości Oława pixabay

Zakup mieszkania to duża inwestycja i często przełomowe wydarzenie w życiu. Wybór nieruchomości nie jest jednak prostą sprawą i wymaga zwrócenia uwagi na wiele aspektów. O czym należy pamiętać?

 

Mieszkanie na miarę potrzeb

Przed zakupem warto określić swoje potrzeby – przede wszystkim metraż, liczbę pomieszczeń czy ich rozkład. Niezwykle ważna jest również lokalizacja nieruchomości – warto zwrócić uwagę na infrastrukturę, zagospodarowanie przestrzeni oraz czas dojazdu do ważnych dla nas miejsc, jak na przykład praca lub szkoła. Należy rozejrzeć się po okolicy, sprawdzić, czy jest bezpieczna, czy natężenie hałasu jest dla nas akceptowalne. Istotnym kryterium wyboru może być też rodzaj budownictwa. Niektórym odpowiada klimat kamienic, inni wolą bloki na strzeżonym osiedlu, a z kolei rodziny z dziećmi często stawiają na mieszkania w zabudowie szeregowej z prywatnym ogródkiem i wejściem. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany budynek ma wszystko to, na czym nam zależy, np. miejsce garażowe, windę, komórkę lokatorską lub piwnicę.

Stan techniczny nieruchomości

Planując zakup mieszkania, trzeba pamiętać o tym, by uważnie sprawdzić jego stan techniczny. Kontrola powinna obejmować zwłaszcza instalację grzewczą, okna, drzwi, ściany i elewację. Jest to istotne zwłaszcza przy wyborze nieruchomości z rynku wtórnego – w tym wypadku łatwiej o większe uszkodzenia. Mieszkania deweloperskie, to po tym względem znacznie mniejsze ryzyko. Nabywamy wówczas lokal, który nigdy wcześniej nie był zamieszkały, a dodatkowo zyskujemy zabezpieczenie w postaci 5-letniej rękojmi.

Status prawny mieszkania

Mieszkanie to inwestycja wiążąca się z licznymi formalnościami. Jedną z ważniejszych kwestii jest sprawdzenie statusu prawnego nieruchomości i działki. Kontrola księgi wieczystej pozwoli uchronić nas przed późniejszymi kłopotami związanymi z obciążoną hipoteką. Jeśli nabywamy nieruchomość z drugiej ręki, należy także poprosić właściciela o okazanie zaświadczenia, że nie zalega on z opłatami czynszu. Warto również wiedzieć, że przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego deweloper ma obowiązek udostępnić tak zwany prospekt informacyjny. Dokument ten zawiera wszelkie dane związane z inwestycją.

Kwestie finansowe

Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania, ustalamy budżet, jaki przeznaczymy na ten cel. Warto jednak pamiętać, że sama cena nieruchomości to nie wszystko. Trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami tej inwestycji, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na ofertę z rynku wtórnego. Wówczas dochodzą opłaty podatkowe, a często także generalny remont mieszkania. Warto wziąć też pod uwagę późniejsze koszty utrzymania domu. Rynek pierwotny (sprawdź ofertę nieruchomości Oława) wydaje się pod tym względem korzystniejszy – przede wszystkim nie ma obowiązku uiszczania podatku od czynności cywilnoprawnych, do tego nowe mieszkanie nie wymaga gruntownych prac remontowych czy napraw. Mieszkania deweloperskie zwykle są też tańsze w późniejszym utrzymaniu. Nie zapominajmy również, że do ogólnego kosztu inwestycji trzeba doliczyć opłatę za usługi notariusza, pośrednika czy specjalisty od przeglądu stanu technicznego lokalu.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 • Nowoczesne nagrobki granitowe - ostatnie pożegnanie
  Nowoczesne nagrobki granitowe - ostatnie pożegnanie

  Proste, nowoczesne nagrobki granitowe charakteryzują się z reguły prostotą i minimalizmem. Minimalistyczny design i elegancja świadczy o ich najwyższej jakości.

  Napisano czwartek, 29 wrzesień 2022 08:25
 • Oświetlenie do salonu z aneksem kuchennym – jak dobrać lampy?
  Oświetlenie do salonu z aneksem kuchennym – jak dobrać lampy?

  Kuchnia i jadalnia, które zostają otwarte na salon, to bardzo popularne rozwiązanie. Sprawdza się ono zarówno w przestronnych wnętrzach, jak i tych zdecydowanie skromniejszych, minimalistycznych i ograniczonych pod względem wolnego miejsca.

  Napisano czwartek, 29 wrzesień 2022 08:22
 • Promienniki podczerwieni – dlaczego warto na nie postawić?
  Promienniki podczerwieni – dlaczego warto na nie postawić?

  W sezonie grzewczym szukamy najkorzystniejszych rozwiązań, aby rachunki nie przerażały, a domownicy mogli liczyć na pełen komfort termiczny. Wśród urządzeń, które warto wypróbować w sezonie grzewczym, są promienniki podczerwieni.

  Napisano czwartek, 29 wrzesień 2022 08:19
 • Meble rattanowe i technorattanowe do modnego salonu lub oranżerii
  Meble rattanowe i technorattanowe do modnego salonu lub oranżerii

  Meble plecionkowe to obecnie znów jeden z popularniejszych typów wyposażenia do ogrodu. Co ciekawe, takie ażurowe konstrukcje trafiają też coraz częściej do domowych wnętrz. Przy ich pomocy da się urządzić choćby modny salon lub efektowną oranżerię do całorocznego użytkowania.

  Napisano poniedziałek, 26 wrzesień 2022 09:39
 • Jak znaleźć pierwszą pracę po studiach?
  Jak znaleźć pierwszą pracę po studiach?

  Studenci coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że samo wykształcenie to za mało, aby odnaleźć się na rynku pracy. Bardzo istotne jest również doświadczenie zawodowe, jednak zdobycie pierwszego może być problematyczne. Jak efektywnie szukać pracy po studiach?

  Napisano niedziela, 18 wrzesień 2022 12:05
 • Lampy wiszące w jadalni – na co warto postawić?
  Lampy wiszące w jadalni – na co warto postawić?

  W jadalni toczy się życie rodzinne. Spotykamy się tu również ze znajomymi. Otwarta przestrzeń, czyli połączenie kuchni z jadalnią to wymarzone rozwiązanie każdego domownika. Jednak projekt wykonania tej części domu nie kończy się na elementach wyposażenia i ich rozmieszczeniu.

  Napisano środa, 14 wrzesień 2022 09:24
 • Konkretne płytki dla każdej kuchni
  Konkretne płytki dla każdej kuchni

  Nie da się ukryć, że kuchnia to centralny element każdego domu. Można powiedzieć, że to właśnie tam rodzina spędza bardzo dużą ilość czasu w ciągu dnia, dlatego też dobrze jest zrobić wszystko, aby w pomieszczeniach kuchennych panował właściwy klimat i atmosfera.

  Napisano czwartek, 01 wrzesień 2022 12:04
 • Licznik przedpłatowy – kiedy się sprawdzi?
  Licznik przedpłatowy – kiedy się sprawdzi?

  Licznik przedpłatowy to typ miernika energii elektrycznej, który cieszy się obecnie dużą popularnością. Pozwala on bowiem na kontrolowanie wydatków przez zakup prądu, który rzeczywiście planuje się wykorzystać.

  Napisano czwartek, 01 wrzesień 2022 08:47
 • Głośniki do pracy w biurze - jak wybrać najlepsze?
  Głośniki do pracy w biurze - jak wybrać najlepsze?

  Jeżeli pracujemy w biurze bądź tworzymy je w domowym zaciszu, głośniki bardzo często się przydają. Możemy dzięki nim odsłuchać wiadomości głosowych, posłuchać ulubionej stacji radiowej czy pracować z dźwiękiem. Oferta głośników na rynków stale się rozrasta. Jak zatem wybrać te najlepsze? Podpowiadamy.

  Napisano wtorek, 30 sierpień 2022 12:27
 • Gaśnice w budynkach. Jak sprawdzić ich stan?
  Gaśnice w budynkach. Jak sprawdzić ich stan?

  Pożary choć nie zawsze są groźne, przypominają nam, jak ważna jest profilaktyka przeciwpożarowa. Jednym z jej elementów jest wyposażenie budynków w odpowiednie systemy. Urządzenia wchodzące w skład tych systemów muszą być zawsze sprawne. Dotyczy to zwłaszcza gaśnic, które w razie potrzeby są zwykle używane jako pierwsze.

  Napisano piątek, 26 sierpień 2022 16:47