Decyzja o macierzyństwie przedłużyła się, ponieważ często zanim zdecydujemy się na taki krok chcemy i mamy ukończone studia, własne dochody i stabilizację życiową. Niestety prawda jest taka, że wraz z wiekiem wzrastają także trudności z zajściem w ciążę, m.in. zmniejsza się rezerwa jajnikowa, co zmniejsza szansę na macierzyństwo. W tym artykule skupimy się na tym jak to jest z byciem matką w wieku 40 lat.
Być matką w wieku 40 lat - fakty
- Trudniej jest kobietom w okolicach 40-stki zajść w ciążę w sposób naturalny. Wynika to z faktu, że ilość i jakość jajeczek jest znacznie zmniejszona.
- Niestety prawdopodobieństwo poronienia wzrasta. Jednak po przekroczeniu 12 tygodnia ciąży ryzyko maleje.
- Zdrowy styl życia z pewnością pozytywnie wpłynie na twój dobrostan i samopoczucie oraz wpłynie dobrze na rozwój twojego maluszka.
- Jako że twoja rezerwa jajowa jest niższa, dobrze jest udać się do ginekologa w celu oceny rezerwy jajnikowej.
- W tym wieku zwiększa się także ryzyko komplikacji związanych z ciążą. Powikłania, które mogą mieć miejsce są podobne u każdej kobiety w ciąży, jednak w tym wieku mogą zdarzać się częściej i być poważniejsze. Część badań mówi o tym, że im wyższy wiek przyszłej mamy, tym większe ryzyko porodu cesarskiego, wystąpienia cukrzycy ciążowej oraz łożyska przodującego.
- Trzeba też wspomnieć o dawstwie komórek jajowych. Ten zabieg zwiększa szanse na zajście w ciążę. Wskaźnik ciąż z jajeczek dawczyni u kobiet w wieku 40 lat jest wyższy niż z ich własnych jajeczek, dlatego poleca się rozpatrzenie tego typu opcji.
- Pojawia się także większe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości chromosomalnych. Tzn. są większe szanse, że dziecko będzie miało zespół Downa lub inne nieprawidłowości chromosomalne.
Być matką w wieku 40 lat - mity
- Pierwszym mitem jest to, że bycie matką w tym wieku jest bardzo ryzykowne. Nie można tak generalizować. Jeśli nie narzekasz na zdrowie i właściwie o siebie dbasz, skutki nie będą tak poważne, jak niektórym mogłoby się wydawać.
- Kolejnym fałszywym twierdzeniem jest, że zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych u rozwijającego się dziecka. Jak narazie nie ma jednoznacznych badań, które by potwierdzały taką tezę.
- Cesarskie cięcie. Otóż nie u każdej pani tak się kończy ciąża. O tym, czy taki zabieg jest potrzebny decyduje lekarz oceniając ryzyko dla mamy i noworodka. Nie ma żadnych ograniczeń w tym względzie dla kobiet w wieku ponad 40 lat.
- Fałszem jest, że najpierw musisz udać się do specjalistycznego centrum medycznego. W sytuacji, gdy nie mają miejsca żadne komplikacje a ty chodzisz regularnie na wizyty i wszystko odbywa się prawidłowo i zgodnie z planem, nie ma potrzeby udawania się do szpitala. Jedynie w przypadku, gdy masz ciągłe i bolesne skurcze lub gdy odchodzą Ci wody, wtedy warto zgłosić się niezwłocznie do lekarza.
- Ciąża mnoga w przypadku in vitro. Tutaj też można się zaskoczyć, ponieważ posiadając nowoczesną technologię, można wyselekcjonować zarodki o najlepszych cechach. W związku z tym ma miejsce transfer tylko jednego zarodka w celu zmniejszenia ryzyka pojawienia się ciąży mnogiej.
- Ostatnim mitem, z którym się zmierzymy jest trudniejszy powrót do zdrowia przez kobiety po 40-stce. Tutaj liczy się przede wszystkim stan zdrowia przed i w trakcie ciąży. Niektóre kobiety dochodzą do zdrowia szybciej, niektóre wolniej. Natomiast jeśli bardzo ci zależy na odzyskaniu do formy fizycznej, możesz po połogu, gdy poczujesz się na siłach - spróbować kalisteniki w domu - prostych ćwiczeń, które możesz wykonywać bez specjalistycznego sprzętu.